back to top
23.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto

Gazeta

Çehovi dhe Tolstoj
Çehovi dhe Tolstoj

Anton Çehov dhe Leon Tolstoj së bashku në nji foto

Dy shkrimtarët – gjigantë të letërsisë ruse – që e respektonin njeni-tjetrin, po s’e donin njeni-tjetrin.
Në lidhje me kët, kritiku i letërsisë Dario Lodi shkruen: “S’mund të kishte asnji mirkuptim intelektual mes atyne të dyve. Ishin tejet të ndryshëm. Tolstoi ushqeu nji shpresë në rimëkambjen morale të shoqnisë njerzore, Çehovi ishte nji pesimist: ai e pa shoqninë në mënyrë të pashpresë, të dërrmueme prej nji materializmi që pengonte çdo ndryshim, e ku njerzit kultivonin veç nji qëllim: me pasë!”

.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.