back to top
19.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Alda Merini

Mistika dhe femërorja përmes dashurisë dhe poezisë, tek poezia Alda Merini & Emili Dicknison – nga Emrije Krosi

Mistika dhe femërorja përmes dashurisë dhe poezisë, tek poezia Alda Merini & Emili Dicknison nga Emrije Krosi Alda Merini “Non bisogna cercar di conoscere la parola,...

Një rrëfim filozofik dhe njerëzor i Alda Merinit (1931-2009), – poetes së madhe italiane… sjellë në shqip nga Saimir Kadiu

Një rrëfim filozofik dhe njerëzor i Alda Merinit (1931-2009), poetes së madhe italiane... sjellë në shqip nga Saimir Kadiu “Një herë na erdhi një cigan...

“55 poezi nga Charles Bukowski” – në shqip nga Jozef Radi

“55 poezi nga Charles Bukowski” - në shqip nga Jozef Radi Para pak ditësh ka dalë prej shtypit, libri “55 poezi nga Charles Bukowski” “55 Poezi”...

Në qytetin e Dantes me folë për Denatën… nga Jozef Radi

Në qytetin e Dantes me folë për Denatën... nga Jozef Radi (nji shkrim mbi librin “Kohë e Mohueme” i Denata Ndreces për të cilin kam folë...

Poeti Giovanni Raboni – vepra – poezia – dhe një esse dhe përkthime nga Jozef Radi

Xhovani Raboni (22 janar 1932 - 16 shtator 2004) Ka lindur në Milano me 22 janar të 1932 Vepra e tij poetike përmblidhet në vëllimet:   Gesta romanorum...

Dhelpna n’arrati – Alda Merini (1932-2009) –

Dhelpna n'arrati - Alda Merini (1932-2009) Atyne që m'pvesin sa dashni ke pasë n'jetë u përgjigjem: Shikoni e kqyrni pyjet me pa ndër sa leqe ka mbetë gëzofi...

Pesë poezi… dhe nji reflektim mbi Viola Dokon

Rikthime reflektive mbi poezinë e Violës... Shpesh në ngutjen dhe rrëmujën e ditëve të mia, e gjej diku pak kohë dhe ndalem... e lexoj poezitë...

Alda Merini

“Dhe kështu... t'kam pritë që t'ringjalleshe dhe prej bari t'baheshe altar, po si krejt altarët edhe ti paske qenë prej guri...”

Alda Merini – Gruaja

“Asht e domosdoshme për nji grua, me lanë gjurmat e veta dhe shpirtin e saj te nji burrë, pse me ba dashni jemi të gjitha të...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.