back to top
29.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

Jevrem Berkoviq: “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina”

Gazeta

Stalini, Mozarti dhe Maria Judina
Stalini, Mozarti dhe Maria Judina

Jevrem Berkoviq:

“Stalini, Mozarti dhe Maria Judina”

Poemë e poetit dhe intelektualit të shquar malazes Përk.Lazër Radi

Shtëpia botuese “Lilo” me kopertinë të Eleni Laperit.

Redaktimi dhe përgatitja për shtyp nga Jozef Radi

Tiranë 1993, 1000 kopje, (fq. 55)

 Kjo vepër poetike u përkthye gjatë vitit 1988. Prej asaj kohe ajo qarkulloi dorë më dorë dhe ishte ndër veprat e para ku u shfaq haptas, bota e terrorit komunist e ushtruar nga Stalini dhe klika e tij. Vepra iu dhurue nga vetë poeti Bërkoviq, një pianisteje shqiptare Ermira Z., e cila nji mbramje trokiti në shtëpinë e Lazër Radit me peshën e frikshme të këtij libri… Vetëm mbasi lexoi veprën e përkthyeme, ajo e ndjeu brenda vetes aktin magjik të Maria Judinës së famshme, protagonistes së kësaj poeme… që përmes muzikës së saj ia shpejtoi vdekjen diktatorit…

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.