Autori Arkivit

Arrestimi në Melgushë… Zef Pllumi (Rrno vetëm për me tregue 2)

Arrestimi në Melgushë… Zef Pllumi: Rrno vetëm për me tregue (pjesë të zgjedhuna 2) Në muzgun e datës 11 Dhetor 1946, mbrrijta në Melgushë. Nuk ishem kenë kurr në shpi të axhës, Lexo Me Teper.

Leonard Pervizi Paris 2012

Leonard Pervizi Paris 2012

Requiem per Gac Çunin… Pjetër Pepa – Seminaristi qe kompozoi “Kaçurrelat e tu”

Requiem per Gac Çunin… Pjetër Pepa Seminaristi qe kompozoi “Kaçurrelat e tu” Fundi tragjik i kompozitorit të kangës “Kaçurrelat e tu” Kanga “Kaçurrelat e tu” e kompozueme nga Gac Cuni, i asht dediku Lexo Me Teper.

Botërori: Brazil 2014 – Nata e zezë e Shna Ndout për Demat e Kuq

Hymni i Botërorit Brazil – 2014 Projekt ligj i Botërorit Brazil – 2014 Ky projektligj vlen vetëm për gratë e gjithë atyre që janë tifozë futbolli, dhe në mënyrë taksative kërkohet prej Lexo Me Teper.

Simon & Garfunkel – The Sound of Silence

The Sound of Silence 1964 Nji kangë e jetës sonë… refleksion nga Jozef Radi “The sound of silence” Simon and Garfynkel ...në 50 vjetorin pavdeksisë së nji kange… Melodia e Heshtjes… Simon & Garfunkel Lexo Me Teper.

Një këndvështrim jo totalitar për luftën Çelo Hoxha

Një këndvështrim jo totalitar për luftën Çelo Hoxha (standart) Historia e luftës vazhdon të jetë një patate e nxehtë, të cilën pakkush ka guxuar ta prekë me dorë në këtë 20 vitet Lexo Me Teper.

Pagjumësia e diktatorit dhe pagjumësia e përkthyesit…

Pagjumësia e diktatorit dhe pagjumësia e përkthyesit… parathënie nga Visar Zhiti *** Nji nga shqetësimet e antistalinizmit tim djaloshar qëndronte në kët pyetje retorike: “Kush ia ka dhanë të drejtën Stalinit me Lexo Me Teper.

Elie Wiesel

  “..Mbaj gjithnji nji qendrim! Asnjansia inkurajon shpesh shtypsin dhe asnjiherë viktimën… Heshtja i jep zemër gjithnji torturuesit dhe jo të torturuemit…”

Pse u defaktorizuen të përndjekunit politikë… Jozef Radi

 Pse u defaktorizuen të përndjekunit politikë… Refleksion nga Jozef Radi… Ka kalue kohë e mjaftë me analizue qetsisht mjaft prej problemeve të vështira të epokës postdiktaturë, kjo vlen edhe për nji nga forcat ma Lexo Me Teper.

Gruaja – Fridrich Nietzsche

“…Zoti e krijoi gruan! Dhe me thanë të drejtën prej atij çasti pushoi së ekzistuemi mërzia… po njiherësh pushuen se ekzistuemi edhe mjaft gjana tjera… Kështu, gruaja u ba gabimi Lexo Me Teper.

Nji kujtim nga jeta me Selman Ndreun… Lazër Radi

 Nji kujtim nga jeta me Selman Ndreun nga Dr. Lazër Radi Ishte vera e viti 1937… Plot 56 vjet ma parë, njiqind studentë shqiptare: dhjetë nxanësit ma të mirë të përzgjedhun prej Lexo Me Teper.

Lazër Radi – poezi në gjermanisht – Ferdinand Laholli

Lazër Radi – poezi në gjermanisht - nga Ferdinand Laholli neue Übersetzungen albanischer Lyrik Lazër Radi wurde 1916 in Prizren geboren. Von 1938 – 1942 studierte er Jura in Rom und arbeitete nach Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook