16.5 C
Tirana
E diel, 3 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Lazër Radi: Rrëfim për Dinejt e Dibrës

on

|

views

and

comments

Rrëfim për Dinejt e Dibrës
“Rrëfim për Dinejt e Dibrës” 

“Rrëfim për Dinejt e Dibrës”

Monografi dokumentare nga Lazër Radi

Botuar nga shtëpia botuese “Lilo” me kopertinë të Eleni Laperit.
Tiranë 1994, 1000 kopje, (fq. 116)
Familja e Dinejve të Maqellarës, asht ndër familjet ma me emër të Dibrës. Krahas figurave që kanë luftue kundër pushtuesve turq dhe serbë, nji figurë mjaft e njoftun ka qenë ajo e kryeministrit Fiqiri Dine, për të cilin ende sot historia s’e ka thanë si duhet fjalën e saj. Nëpërmjet pjestarëve të mbetun gjallë të kësaj familjeje, jepet nji kuadër i pjesshëm i kontributit dhe persekutimit të kësaj familjeje, gjatë historisë, e në mënyrë të veçantë gjatë periudhës së terrorit komunist…
“…Të pakta janë ato familje shqiptare që kanë pague aq shtrenjtë haraçin e shpirtit të tyre atdhetar, antisllav dhe antibolshevik si familja Dinejve të Maqellarës… Nga turku, nga serbi dhe nga komunistët, tri herë të djeguna shtëpitë, dhjetra të vrarë e ta plagosur, ndër të parat familje që inauguroi interrnimet masive familjare qysh në ’44, ma pas nji odise pafund burgjesh dhe interrnimesh. Nji familje me emër që i përballoi me stoicizëm gjithë të këqiat e nji epoke me nji qëndrim dinjitoz, ashtu siç i përkiste nji dere me emën…” l.r.

 

Related Images:

Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.