back to top
12.5 C
Tirana
E mërkurë, 17 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Stalini

Ideologjia e dashurisë, përballë ideologjisë së urrejtjes nga Aurel Plasari

Ideologjia e dashurisë, përballë ideologjisë së urrejtjes nga Aurel Plasari Et'hem Haxhaidemi u kthye në atdhe në vjeshtën e vitit 1928. Mbas studimeve të mesme në...

Pesha e emnit… tregim nga Lek Pervizi

Pesha e emnit... tregim nga Lek Pervizi (shkëputun nga libri me tregime “Rrathët e Ferrit” që botohet së shpejti) Poterja metalike e çangës së madhe të...

“…Duke i kujtuar, më dridhet zemra” – Neriman Hoxha – Fragment

Pjese nga libri me kujtime i Neriman Hoxhës “...Duke i kujtuar, më dridhet zemra!”, botim i Shtëpisë Botuese KLEAN. Nji rrëfim rrënqethës i jetës...

Muzikologu dhe studiuesi i apasionuar… Tonin Zadeja

Muzikologu dhe studiuesi i apasionuar i historisë së muzikës shqiptare... In memoriam të Tonin Zadesë... nga Robert Prennushi  Me 4 janar 2011, në moshën 85-vjeçare, u shue...

Zai Fundo (1899-1944) – Antifashist i një lloji tjetër Klodi Stralla

Zai Fundo - (1899-1944) Antifashist i një lloji tjetër -  nga Klodi Stralla Dita e 29 nëntorit 1944, përkujtohet si dita e çlirimit të Shqipërisë nga...

Pagjumësia e diktatorit dhe pagjumësia e përkthyesit…

Pagjumësia e diktatorit dhe pagjumësia e përkthyesit... parathënie nga Visar Zhiti *** Nji nga shqetësimet e antistalinizmit tim djaloshar qëndronte në kët pyetje retorike: “Kush ia...

Jevrem Berkoviq: “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina”

Jevrem Berkoviq: “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” Poemë e poetit dhe intelektualit të shquar malazes Përk.Lazër Radi Shtëpia botuese “Lilo” me kopertinë të Eleni Laperit. Redaktimi dhe...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.