back to top
31.5 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Idriz Lamaj

“Jemi të vendosur në misionin për mbrojtjen e Vatrës nga uzurpuesit e saj” – Deklaratë e anëtarëve të Federatës Vatra New York, me 21...

"Jemi të vendosur në misionin për mbrojtjen e Vatrës nga uzurpuesit e saj" Deklaratë e anëtarëve të Federatës Vatra New York, me 21 Mars 2024 Ne anëarët...

“Rinia Shqiptare në Mërgim” – Revista e harruar e viteve ‘70 – nga Idriz Lamaj

“Rinia Shqiptare në Mërgim” - Revista e harruar e viteve ‘70 nga Idriz Lamaj* Publicistika e shqiptarëve të Amerikës është thesar i çmuar për analizimin e...

Shlyejni emnin tim, prej poshtërsive tueja! – Letër dërgue Dr. Pashko Camaj – nga Idriz Lamaj

Shlyejni emnin tim, prej poshtërsive tueja! Letër dërgue Dr. Pashko Camaj - nga Idriz Lamaj I përndershmi Dr. Pashko Camaj! Siç e dini, unë (Idriz Lamaj) jam përjashtue...

DEKLARATË – Për mediat dhe opinionin publik

DEKLARATË Për mediat dhe opinionin publik 16 Mars 2024 Ne, anëtarët e Federatës Pan-Shqiptare “Vatra” të nënshkruar më poshtë, duke e ndjerë peshën e përgjegjësisë tonë...

Erdhën Vatranët Besnikë të Nolit – Shoqëria Atdhetare Besa Besë

Erdhën Vatranët Besnikë të Nolit Shoqëria Atdhetare Besa Besë "Mbahu Nëno, mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë…" Noli “Pata kënaqësinë të pres sot një grup...

Vatra – Një histori e së shkuarës – nga Marjana Bulku

Vatra - Një histori e së shkuarës nga Marjana Bulku “E ardhmja, së largu na përqesh. Dhe ne, që as me kujtimet tona s’arrijmë të ngjajmë. E as...

Vatranët dhe Lufta e Kosovës – një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj

Vatranët dhe Lufta e Kosovës Një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj Në qershor të vitit 1998, një delegacion i Vatrës, i përbërë prej 17-18 vetësh,...

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët” – nga Frank Shkreli

Idriz Lamaj, libri “Vatra dhe vatranët" nga Frank Shkreli* Idriz Lamaj është i njohur si publicist, studiues dhe aktivist i dalluar i komunitetit shqiptaro-amerikan dhe njëherazi edhe ish-gazetar...

Një jetë… disa histori Shtatë pyetje studiuesit Idriz Lamaj – nga Marjana Bulku

Një jetë... disa histori Shtatë pyetje studiuesit Idriz Lamaj - nga Marjana Bulku Ju e braktisët fizikisht Shqipërinë komuniste duke tentuar të mbërrini tek disa liri,...

Rrugëve të mërgimit – Poezi nga Idriz Lamaj – nga Ernest Koliqi (1973)

Rrugëve të mërgimit - Poezi nga Idriz Lamaj nga Ernest Koliqi (1973) Rrugëve të mërgimit - New York 1973 – (Vëllimthi kushton 3 dollarë dhe mund të porositet...

Vatra dhe gjeneralët e ushtrisë së vdekur – nga Ervin Dine

  Ervin Dine në Takimet e Vatrës Vatra dhe gjeneralët e ushtrisë së vdekur nga Ervin Dine Kohët e fundit jam menduar gjatë para se të bëj...

“Njerëz me reputacion, që e kanë pranuar nga zori aleancën me gjermanët” – Interviste me studiuesin Idriz Lamaj – nga Gilmana Bushati

“Njerëz me reputacion, që e kanë pranuar nga zori aleancën me gjermanët” Interviste me studiuesin Idriz Lamaj nga Gilmana Bushati Për herë t'parë flet për mediat...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.