back to top
22.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Mars, 2024

Sadik Kaceli, Legjenda e Pikturës Shqiptare – nga Rexhep Polisi

Sadik Kaceli, Legjenda e Pikturës Shqiptare nga Rexhep Polisi Si rezistoi piktori i madh ndaj diktaturës Nga atelietë e Parisit tek golgota shqiptare -Ky shkrim është botuar në...

Kush ishte Petro Zheji në përvjetor të largimit të tij – nga Lluka Qafoku

Kush ishte Petro Zheji në përvjetor të largimit të tij nga Lluka Qafoku Me rastin e 9 vjetorit të humbjes fizike të mikut të shtrenjtë e...

Erdhën Vatranët Besnikë të Nolit – Shoqëria Atdhetare Besa Besë

Erdhën Vatranët Besnikë të Nolit Shoqëria Atdhetare Besa Besë "Mbahu Nëno, mos ki frikë, se ke djemtë në Amerikë…" Noli “Pata kënaqësinë të pres sot një grup...

Historia rreth së vërtetës së blerjes së godinës (Benan) të Vatrës – nga vatrani Ramiz Mujaj

Historia rreth së vërtetës së blerjes së godinës (Benan) të Vatrës nga vatrani Ramiz Mujaj Për herë të parë “Vatra” e pat blerë godinën apo (Benan)...

Një copëz historie… – nga Ilir Ikonomi

Një copëz historie... nga Ilir Ikonomi Kjo foto, e cila mund të quhet e rrallë, është marrë nga mesha në qiell të hapur që Fan Noli...

Vatra – Një histori e së shkuarës – nga Marjana Bulku

Vatra - Një histori e së shkuarës nga Marjana Bulku “E ardhmja, së largu na përqesh. Dhe ne, që as me kujtimet tona s’arrijmë të ngjajmë. E as...

Fan Noli “rikthehet” në Universitetin Harvard – nga Frank Shkreli

Fan Noli “rikthehet” në Universitetin Harvard nga Frank Shkreli Në një njoftim të Shoqatës së Studentëve Shqiptarë të Universitetit Harvard, i njohur në Shtetet e Bashkuara,...

Vatranët dhe Lufta e Kosovës – një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj

Vatranët dhe Lufta e Kosovës Një foto me shpjegim nga Ramiz Mujaj Në qershor të vitit 1998, një delegacion i Vatrës, i përbërë prej 17-18 vetësh,...

Si e shpëtova Arkivin e Policisë Rrugore të Vlorës në ‘97 – nga Myrteza Poshi

Rrëfimi i Myrteza Poshit është një dëshmi e ndërgjegjes së lartë qytetare dhe qëndrim prej njeriu institucional i një nëpunësi që e ndjen se shteti duhet...

“Geraldina: Më jepni një mësues qysh nesër…” – nga Ilir Ikonomi

“Geraldina: Më jepni një mësues qysh nesër…” nga Ilir Ikonomi Një foto e rrallë në Tiranë e konteshës hungareze Geraldine Appony, që do të bëhej më...

Hoxhë Hasan Tahsini për gjuhën shqipe dhe krijimin e një gjuhë të përbashkët botërore para se të shpikej Esperanto – nga Hasan Bello

Hoxhë Hasan Tahsini për gjuhën shqipe dhe krijimin e një gjuhë të përbashkët botërore para se të shpikej Esperanto nga Hasan Bello Në nekrologjinë e shkruar nga...

Mendjet e shëndosha dhe shpirtërat e qetë… e shpëtojnë Vatrën – nga Mal Berisha

Mendjet e shëndosha dhe shpirtërat e qetë... e shpëtojnë Vatrën* nga Mal Berisha Thirrje Vllaznore, Drejtuar anëtarëve dhe drejtuesve të Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës “Vatra” Të dashur Vatrane...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.