back to top
16.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Mars, 2024

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmit nuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri – nga Pertefe...

Personalitete të shquar të mendimit progresiv shqiptar që shtruan udhën e Neoshqiptarizmitnuk kanë një varr a Përmendore në Shqipëri nga Pertefe Leka Po të kujtojmë, kur...

Sovranistët e leshit… nga Shaban Murati

Sovranistët e leshit... nga Shaban Murati A i ka thënë kryeministrit të Shqipërisë ndonjë këshilltar jugosllav, nga ata që mban me tepricë rreth vetes, se Riçard...

Tallazet harrohen… po dhimbja mbetet – Lek Përvizi rrëfen vetveten në të 95 vit të jetës… dhe një falenderim nga Jozef Radi

Lek Përvizi hyn te personalitetet më të spikatura dhe më të rëndësishme të kulturës dhe historisë shqiptare në kapërcyell të dy shekujve: atij të...

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi & Bora Bushati, Astrit Bushati e Qamil Xhurreta

Rubin nga mozaiku i qytetit të lashtë (Nexhmi Bushati, in memoriam) nga Ben Zajmi Tipik shkodran. I gjatë e i thatë në trup, i ngadaltë në lëvizje...

Lazër Radi – Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar – nga Hysen S. Dizdari

Lazër Radi - Poeti e shkrimtari që ia kushtoi jetën Atdheut dhe Kombit Shqiptar nga Hysen S. Dizdari* Lazër Radi ishte jurist, publicist, prozator, poet e...

“Vatra foli, populli dëgjoi” – nga Nosh Merrnaçaj

“Vatra foli, populli dëgjoi” nga Nosh Merrnaçaj Jam munduar të mos përzihem në dilemën e Vatrës që është bërë bozë tashmë, por është e vështirë të...

Jeta duhet matur me ngjarjet, me risitë… – refleksion mbi telefoninë e sotme nga Klodi Stralla

Jeta duhet matur me ngjarjet, me risitë... refleksion mbi telefoninë e sotme nga Klodi Stralla Brezit tim, por edhe më gjerë, kjo foto na kujton...

Dom Ndre Zadeja – I pari martir i Kishës mbas ardhej së Komunistave! – dhe Letra e tij e Hapun (Poemë) ndaj Fulv Cordignano-n

Dom Ndré Zadêja (3 nantor 1891 - 25 mars 1945) Ishte mëngjes. Një ndër ato agimet e errta që mbi Shkodrën do të shfaqej shpesh,...

Si ta bëjmë Federatën “Vatra”, një organizatë demokratike – reflektim Artur Vrekaj, Massachusetts – Letër e hapur

Si ta bëjmë Federatën “Vatra”, një organizatë demokratike reflektim Artur Vrekaj, Massachusetts *Letër e hapur për anëtarët e Federatës VATRA Të dashur bashkëkombas, vatranë! Misioni për anëtarësinë...

Për fatin e tyre të keq… nga Shpend Sollaku – Noè

Për fatin e tyre të keq... nga Shpend Sollaku - Noè Ia kam zilinë Odisesë. Atij i mjaftuan 20 vjet heqakeqje për tʼu kthyer më në fund në...

Fshati Sebep i Sazanit dhe lidhjet e tij me Dukatin – nga Xhelo Petoshati

Fshati Sebep i Sazanit dhe lidhjet e tij me Dukatin nga Xhelo Petoshati (Kujtime të babait tim, ish Komandant i Artilerisë Ajrore në Sazan, nga 1957-1963) Fshati Sebep Emrin e...

Është dashuri, është vëlla! – rrëfim nga Alda Butka – Aliçka

Është dashuri, është vëlla! rrëfim nga Alda Butka - Aliçka Në vitin 1951, familja ime ishte e syrgjynosur. E di si quhet shqip, e di dhe pse...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.