back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Mars, 2024

Kush ishte Aziz Selman Blloshmi, i zhdukur nga komunistët bashkë me 34 intelektualë të tjerë – nga Bedri Blloshmi

Kush ishte Aziz Selman Blloshmi, i zhdukur nga komunistët bashkë me 34 intelektualë të tjerë nga Bedri Blloshmi Aziz Blloshmi lindi në Bërzeshtë në vitin 1903. Ai...

Akademia dhe Fjalori jetim i Gjuhës Shqipe – nga Mehmet Elezi

Akademia dhe Fjalori jetim i Gjuhës Shqipe nga Mehmet Elezi Ky është Fjalori i Gjuhës Shqipe, vepër e Akademisë së Shkencave, botimi më i fundit, 2020....

Mrì Dedja e Merrnaçajve – Nana e Nik Marash Merrnaçaj – nga Pertefe Leka

Mrì Dedja e Merrnaçajve - Nana e Nik Marash Merrnaçaj, Dëshmori i Parë i Mërgatës Shqiptare në luftë kundra komunizmit nga Pertefe Leka 20 Janar...

Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, duhet të jetë diçka më  shumë se thjesht një bazë ushtarake – të pakën simbolikisht! – nga Frank...

Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, duhet të jetë diçka më  shumë se thjesht një bazë ushtarake - të pakën simbolikisht! nga Frank Shkreli Të hënën, Aleanca...

Një histori me gjuhtarët dhe gjuhën shqipe – nga Zyba Hysa

Një histori me gjuhtarët dhe gjuhën shqipe nga Zyba Hysa Para disa vitesh, te “Muzeu Historik”, këtu në Tiranë, u organizua një Sesion Shkencor për Gjuhën...

Ylli mbi Lyknidë – tregim nga Gentiana Kone

Ylli mbi Lyknidë tregim nga Gentiana Kone Për 7 ditë e 7 netë era frulloi mbi qytet dhe liqen me grithmën e botës të përtejme. Një...

Zgorça – rrëfim nga Bukra Hysenukaj – Kastrati

Zgorça rrëfim nga Bukra Hysenukaj - Kastrati Përfund livadhi, breg rruge, krejt e shkputune prej simotrave t’saj, nji kshtaj kish zg’jedhë me ba shoqni me mollët....

Sugjerime për lexues librash…

Sugjerime për lexues librash... 1.Në çastin që më mërzitet një libër, hidhem në një tjetër, në vend që të heq dorë prej leximit në përgjithësi. 2.Sekreti...

Abat Prend Doçi për gjuhën dhe arsimin shqip…! – nga Luigj Martini

Abat Prend Doçi për gjuhën dhe arsimin shqip...! nga Luigj Martini Dita Ndërkombetare e gjuhës Amtare 107 vjet nga shuarja e Abatit të Mirditës, në Orosh “Për Prend...

Vdekjet në Burgun e Burrelit sipas letrës së Muharren Xhakonit – nga Kastriot Dervishi

Vdekjet në Burgun e Burrelit sipas letrës së Muharren Xhakonit nga Kastriot Dervishi Ja, se si kundrejt sistemit enverist të burgjeve, me struktura por pa vullnet...

Malet Cerauniane – Malet e Vetëtimës

Malet Cerauniane - Malet e Vetëtimës nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë Pikat ma ta larta 2044 deri 2046 m (6706 deri 6713 ft) Koordinatat 40°11′53″N; 19°38′20,27″E Gur gëlqeror...

Pas 34 vitesh, për herë të parë “Hienat e  Lidërshipit” në Vatër, ma ndalën postimin e Gazetës Dielli… Vatrani Ramiz Mujaj

Pas 34 vitesh, për herë të parë “Hienat e  Lidërshipit” në Vatër, ma ndalën postimin e Gazetës Dielli… Vatrani Veteran Ramiz Mujaj Shkrimin e Vatranit Veteran, Ramiz...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.