back to top
28.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Mars, 2024

Mbretit Zogu dhe motrat e tij – Foto në 10 vjetorin e Monarkisë Shqiptare – Eugen Shehu

Mbretit Zogu dhe motrat e tij Foto në 10 vjetorin e Monarkisë Shqiptare (1927-1937) nga Eugen Shehu Në kabinetin e Mbretit Ahmet Zogu Portreti në mur: Nëna Mbretëreshë...

“Misioni i posaçëm-Juglindja 1940-1945” – Kujtime nga Hermann Neubacher – përgaditi Klodi Stralla

“Misioni i posaçëm-Juglindja 1940-1945” Kujtime nga Hermann Neubacher (1893-1960) përgaditi Klodi Stralla Një libër me kujtime nuk është një libër historie, ndonse prej tij mëson shumë për...

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX – Panoramë e Fillimviteve ‘40 – Leka Ndoja

Letërsia Shqipe e Shekullit të XX Panoramë e Fillimviteve ‘40 nga Leka Ndoja Konteksti politik Fillimi i viteve ‘40, e gjeti fushën letrare shqipe para ndryshimeve drastike...

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare – nga Frank Shkreli

Imzot Vinçenc Prenushi: Dëshmi drite  në errësirën e dhunës komunisto-bolshevike shqiptare nga Frank Shkreli 19 Marsi shënon ditën që Kisha Katolike universale pёrkujton festёn liturgjike kishtare tё...

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe – nga Kolec Topalli

Parathënia e Fjalorit Etimologjik të Gjuhës Shqipe nga Kolec Topalli Fjalorët etimologjikë janë pasqyrë e historisë së gjuhës dhe në një kuptim më të gjerë janë...

10 vjet pa ty o Dr. Pjetër Pepaj – nga Fritz Radovani

10 vjet pa ty o Dr. Pjetër Pepa nga Fritz Radovani Pritja me buzqeshjen Tuej dashamirse në klinikën dentare të Shkodrës, s’na lejon me kalue përvjetorët...

“Jemi të vendosur në misionin për mbrojtjen e Vatrës nga uzurpuesit e saj” – Deklaratë e anëtarëve të Federatës Vatra New York, me 21...

"Jemi të vendosur në misionin për mbrojtjen e Vatrës nga uzurpuesit e saj" Deklaratë e anëtarëve të Federatës Vatra New York, me 21 Mars 2024 Ne anëarët...

Fati i kryetarit të Vatrës nuk është fati i Vatrës – nga Valentin Lumaj

Fati i kryetarit të Vatrës nuk është fati i Vatrës nga Valentin Lumaj (Në lidhje me mbledhjen e Vatranëve në Boston, me 17 mars 2024) Mirëmëngjes ju...

“Rinia Shqiptare në Mërgim” – Revista e harruar e viteve ‘70 – nga Idriz Lamaj

“Rinia Shqiptare në Mërgim” - Revista e harruar e viteve ‘70 nga Idriz Lamaj* Publicistika e shqiptarëve të Amerikës është thesar i çmuar për analizimin e...

Tragjedia e Antenës… ke Arra e Modhe – rrëfim mbi një tragjedi nga Alda Butka Aliçka

Tragjedia e Antenës… ke Arra e Modhe* Rrëfim mbi një tragjedi nga Alda Butka Aliçka Shtëpinë time në Rrugën e Fortuzit, nga ana e pasme e...

Shlyejni emnin tim, prej poshtërsive tueja! – Letër dërgue Dr. Pashko Camaj – nga Idriz Lamaj

Shlyejni emnin tim, prej poshtërsive tueja! Letër dërgue Dr. Pashko Camaj - nga Idriz Lamaj I përndershmi Dr. Pashko Camaj! Siç e dini, unë (Idriz Lamaj) jam përjashtue...

Një nga portat më të vjetra të botës – përgaditi Saimir Kadiu

Një nga portat më të vjetra të botës përgaditi Saimir Kadiu Kjo portë është nga portat më të vjetra në botë dhe ndodhet në Panteonin në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.