back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Shtator, 2021

Kau i çartun… prej vaksine nga Agim Morina

Kau i çartun... prej vaksine nga Agim Morina Njanit, mbasi e merr vaksinën, i çartet kau. Për mos me i shkue dam, qet e e pret...

Perverset tane “pro-amerikane” – nga Artan Gjyzel Hasani

Perverset tane “pro-amerikane” nga Artan Gjyzel Hasani I gjen kudo. Në politikë, në qeveri dhe në opozitë, në media dhe kafene, në mediat sociale dhe natyrisht...

Partia Demokratike – midis së djeshmes dhe së nesërmes… – refleksion politik nga Jozef Radi

Partia Demokratike - midis së djeshmes dhe së nesërmes... refleksion politik nga Jozef Radi Partia Demokratike në rrjedhë të kohës dhe betejave politike u sanksionua si...

Vinçenc Prennushi (1885-1949) – nga Stefan Shundi, “Shkrimtarë shqiptarë”, 1941

Vinçenc Prennushi (1885-1949) nga Stefan Shundi, “Shkrimtarë shqiptarë”, 1941 Me rastin e përvjetorin e lindjes Mâ i mbrami i shkrimtarvet të Rilindjes nga mosha, me të...

Ku isha në vigjilje të pavarësisë – letër e Eqrem bej Vlorës drejtue Mustafa Krujës

Ku isha në vigjilje të pavarësisë letër e Eqrem bej Vlorës drejtue Mustafa Krujës ⁠ Romë, më 2 maj 1955 Fort i nderuëshmi mik, ⁠ Letra e Juaj, me...

Përkthimi në osmanisht i dokumentit origjinal të vendimeve të Kongresit të Elbasanit

Përkthimi në osmanisht i dokumentit origjinal të vendimeve të Kongresit të Elbasanit. Dokumenti origjinal në shqip i vendimeve të këtij kongresi ashtu si edhe...

Një bunker për të gjithë… nga Marelba Fushekati

Një bunker për të gjithë... nga Marelba Fushekati “Vishe bluzën e Bunk'art ose përndryshe direkt në pushkatim!”   Është citati i parë që të bie në sy, i...

Një gur i çmuar në gjerdanin e humorit shkodran…⁠ – Pak rreshta per Paulin Preka nga Ramazan Çeka

Një gur i çmuar në gjerdanin e humorit shkodran⁠ pak rreshta per Paulin Preka nga Ramazan Çeka Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare, Paulin Preka "Mjeshtër...

“Arnautët e vegjël në shkollë” (1925) – nga Agim Morina

“Arnautët e vegjël në shkollë” nga Agim Morina, Londër Fotografi e datës 17 dhjetor 1924, në gazeten serbe “Ilustrovani list” (“Gazeta e ilustruar”, 11 janar 1925, nr....

Fjala e parë e Ahmet Zogut si Mbret i Shqiptarëve

Fjala e parë e Ahmet Zogut si Mbret i Shqiptarëve Zotërinj! Në mesazhin që iu drejtova para disa ditësh, ju përshëndeta duke ju uruar suksese juve...

Përrallia e Ekrem Vlorës… – Pjesë nga libri me kujtime i Ago Agaj “Lufta e Vlorës”

Përrallia e Ekrem Vlorës Pjesë nga libri me kujtime i Ago Agaj “Lufta e Vlorës” Përveç të dy Qazimëve të gjithë kryetarët e tjerë nuk e...

Reçension a refleksion?! – shfrim poetik nga Frederik Ndoci

Reçension a refleksion?! nga Frederik Ndoci (Këto vargje të "frikëshme" për Zuckenbergun dhe fb-un e tij,  më dënuen duke më bllokue si Frederik për 24 orë!?  S'e di...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.