Reçension a refleksion?! – shfrim poetik nga Frederik Ndoci

0
13
Artisti Frederik Ndoci
Artisti Frederik Ndoci
Artisti Frederik Ndoci
Artisti Frederik Ndoci

Reçension a refleksion?!

nga Frederik Ndoci

(Këto vargje të “frikëshme” për Zuckenbergun dhe fb-un e tij, 
më dënuen duke më bllokue si Frederik për 24 orë!? 
S’e di çfarë shpifjeje ka ky shkrim 
o pse e marrin si t’rrezikshëm, sa me m’dënue?!)

Ç’ka asht ai vend, ai komb, ajo etni??
ku fillimisht gjuejnë me gurë 
qejt e rrugës, 
e mandej i rruejnë, i pastrojnë e i veshin me kollare 
me i zgjedhë për në krye t’qeverisë?

Ç’ka asht ai popull që u bjen edhe pllumbave me gurë, 
e mban sorra e korba n’kafaz, për zbukurim?
Si mundesh me e quejt njerëzì
at turmë që iu lshohen me gurë e i përzejnë fëmijtë e vet, 
me pranuë fëmijë të huej?

Çfarë etnie janë, ku poetit i vritet vargu, 
mandej i varë poetët 
edhe nderon ata poetë që andrrojnë tanë jetën Nobelin, 
Nobel… meqë i thurën nji jetë lavde, kriminelave të tyne!?

A mundet me u quejtë artdashës nji popull 
që përgjak, perdhunon mandej i përzen artistat, 
e pranon çdo art, pa asnji molekulë atnore?
që puth për së vdekuni 
të persekutuemit, 
që vetsakrifikohen ndër greva t’urisë 
për njat liri që s’mujten me e perqafë kurrë?

Më thuej çfarë emri ka kopeja,
ku çdo ditë burrat vrasin nanën e fëmijës së vet, 
dhe ndjehet n’rehatì?!
ku i ndrrojnë motrat e veta 
me shokun për me i nxjerrë n’semafor, 
pse na u vjen paksa zor, me e nxjerrë ata vetë!?!

Statuja e Vjedhur - Grafikë nga Avni Delvina
Statuja e Vjedhur – Grafikë nga Avni Delvina

E që pshtyjnë e përbuzin herojtë e vërtetë, 
e i kthejnë në shenjtorë kriminelat, vagabondat?! 
nderojnë e shenjtojnë djallin e pushtuesin 
tue djegë e përdhunue ata shenjtorë t’cilve bota u përulet?!

Breza që shkelin e pshurrin lulishta e lule, 
që zhgarravisin trupin me tatuazhe e hekra t’kromuem??
që zhubrosin e shkyejnë historinë e tyne, 
veç me përjetsue historinë e rrejshme të fqinjit barbar 
e ma mbas qahen pse sëbashku
e gllabërojnë historinë??

Gjuejnë me gurë tempujt, 
e ndërtojnë e nderojnë n’themelet e tyne 
tempujt e pushtuesve?!?

Vrej se edhe njerëzimi lëviz tue ndjekë diellin, 
pse pat edhe ka frikë gjithmonë kah Lindja, 
se tana tmerret prej andej na erdhën 
e shpëtimi veç kah perëndimi.

Turma sot vazhdon edhe sot hap mbas hapi 
gjersa mbas pak serish të mbrrijë 
aty prej kah u nis 
tue e pà vedin n’lindje, 
e vërtetue rrumbullaksinë e botës 
në 12 kandshin e rrashtave t’veta.

15 rrjeshta lajm kronike për vdekjen e artistit 
që kurrnjiherë s’i kërkuen falje 
as etnit… e as bijtë e atyne 
që e dënuan për 17 vite.
Dhe katër-pesë faqe 
për ripopullimin e Albanistanit 
me afganë 
bangladeshas 
e palestinas…

Hahahah… Edhe asnji rrjesht t’vetëm
për largimin e rinisë  e popullit t’vet 
As për ikjen masive t’shqiptarëve,
mandej trumbetojnë me t’madhe 
edhe për bashkim kombtar!! 

Ah po:
se për tanë k’to vese e tmerre 
u duket vetja shumë pak.
Edhe pse turma 
kah lindja e largme dhe e afërt 
po iu dynden gjithkah…

.

Detroit, 2 shtator 2021

 

Related Images:

Artikulli paraprakDuke shpërndarë e promovuar librin e ri – Shënime udhëtimesh nga Thanas Gjika – “Ecja drejt se djathtës – dëshmi morale dhe mençurie”
Artikulli tjetërPërrallia e Ekrem Vlorës… – Pjesë nga libri me kujtime i Ago Agaj “Lufta e Vlorës”
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.