back to top
13.5 C
Tirana
E enjte, 23 Maj, 2024

Kau i çartun… prej vaksine nga Agim Morina

Gazeta

Demi i Çmendun...
Demi i Çmendun…

Kau i çartun… prej vaksine

nga Agim Morina

Njanit, mbasi e merr vaksinën, i çartet kau. Për mos me i shkue dam, qet e e pret n’midis katundi. Çohen gjinja e katundit edhe sa muj blejnë mish t’kaut të çartun prej vaksine.
Atypari bjen djali i njaj shpinaki. Kur sheh se gjinja po blejnë mish, shkon puna te baba e i thotë me ble mish.
-Jo, djali jem, – i thotë baba, – se âsht ká i çartun e çartemi edhe na.
Bre anej, bre knej, nuk bâhet kurrqysh me ble aso mishi.
Mas disa dite nisin me u çartë gjinja. Hajt, hajt, çarten krejt gjinja e katundit.
-Babë, mirë bâmë qi nuk blemë mish t’kaut të çartun prej vaksine – i thotë i biri.
-Po pse, babë?
-Paj ishin çartë krejt gjinja e katundit, krejt me çipa të Bill Gejtsit nëpër trup.
-Mo’!
-Po.
-Mule shpejt e merrna edhe neve do mish!
-Jo, babë, se çartemi!
-Mule, se tánë të çartun e veç na të mençëm nuk bâhet.
.
Marrë nga muri i FB i  Agim Morinës, 12 shtator 2021
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.