back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Prill, 2014

Bekimi poezi nga Charles Baudelaire

Kur gjej kohe e merrem me Baudelaire-n nga Jozef Radi Baudelaire asht poet acid... të grryen e të shkatrron dhe as i bahet vonë për...

Shqipja e Vjetër… Trashgimi e një Gjuhe të Vdekur?

Shqipja e Vjetër... Trashgimi e një Gjuhe të Vdekur? Përktheu nga anglishtja Erman Dine Një projekt i ndërmarrë nga Akademia e Shkencave Austriake (Fondi i Shkencave...

Xhevat Korça, Fundi i një Korifeu nga Prenjo Imeraj

Xhevat Korça, Fundi i një Korifeu nga Prenjo Imeraj Burgu kështjellë famëkeq i Burrelit, do të mbetet në historinë e kombit shqiptar si një...

Ata që erdhën nga prova e madhe – Dom Shtjefën Kurti

Ata që erdhën nga prova e madhe - Dom Shtjefën Kurti (Zb 7,14) Një martir shqiptar, shok udhe kah Pashkët, Dom Shtjefën Kurti (Ferizaj, Kosovë,...

Të përshndes o Zog – poezi nga Jacques Prevert

Të përshndes o Zog - poezi nga Jacques Prevert Të përshndes o grifshë ujnash t'errta si qymyri që dikur ke njoftë zogun e prrallave zogun e zjarrmit dhe zogun...

Krist Maloku Polemik… nga Elsa Demo

Krist Maloku Polemik... nga Elsa Demo Në pervjetorin e lindjes së intelektualit nga Prizreni, që u formua dhe ngrysi jetën në Vjenë e Grac. Iu...

Arthur Schopenhauer (1788-1860) – Talenti

“Njerzit e zakonshëm i shqetson nji gja vetme si me e kalue kohën... kush ka ndonji talent përkundrazi, mendon si me e shfrytzue atë...!” 

Karl Gottlieb von Windisch: Mbi Kelmendasit e Srem-it (1782)

1782 - Karl Gottlieb von Windisch: Mbi Kelmendasit e Srem-it Përkthyer dhe përshtaur në shqip nga anglishtja Erman Dine Fisi i Kelmendasve nga veriu i Shqipërisë, gjatë...

Hallet e Hallë Qomilit tregim nga Ylli Demneri

Nji vetparaqitje nga Ylli Demneri... Më ka pëlqyer gjithmonë humori, po aq sa vetmia apo heshtja poetike. Jo vetëm humori i të tjerëve,...

Napoleon Bonaparte (1769-1821) – Lufta

“Në luftë, ashtu si në dashni, për me iu avitë fundit, duhet me u afrue sa ma tepër...” 

Sikur të mos kish qenë 7 prilli?! Eugjen Merlika (2010)

Sikur të mos kish qenë 7 prilli?! Eugjen Merlika (2010) Italia nuk i ka kërkuar kurrë falje Shqipërisë për pushtimin. E as ka treguar përballë...

“At’ Zefi Pllumi… e mbajta premtimin! Vlera e besës kapërcen edhe vdekjen…”

Keda Kaceli: "At’ Zefi Pllumi... e mbajta premtimin!" Kur vlera e besës kapërcen edhe vdekjen... Intervistë e Keda Kaceli dhënë gazetares Albina Gjergji - Koha Jonë Përkthyesja...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.