Arkivë për » Prill, 2014 «

Ftesa e gabuar… – nga Ilir Seci (botuar te Illyria)

Ftesa e gabuar… nga Ilir Seci (botuar te Illyria) Ftesa që stacioni televiziv “Klan” i bëri këngëtarit serb Zdravko Çoliç ka ngjallur zemëratë në disa nga qarqet artistike si dhe në Lexo Me Teper.

William Shakespeare (1564-1616) – Borxh

“Jepja veshin borxh gjithkujt, po pakkujt zanin tand…!”  

William Shakespeare (1564-1616) Shumë, pak dhe aspak…

“Jepu dashni të gjithëve, besoju pak vetëve, dhe përpiqu mos me i ba keq askujt!” 

Si u dorëzue dhe si u pushkatue Prek Cali… Valentin Pervizi

Si u dorëzue dhe u pushkatue Prek Cali… nga Valentin Pervizi Rrëfim nga Valentin Pervizi, i cili ndejti në burg ato ditë para ekzekutimit… Valentin Pervizi, Oficer akademist,  rrëfen nga skëterra e burgjeve Lexo Me Teper.

Muslimani shqiptar – Nji projekt paqet! poemë nga Gjergj Kola

Muslimani shqiptar – Nji projekt paqet! Gjergj Kola (Fragment nga “Poema e Paqes”) Muslimani shqiptar asht ajo fëminija e rritun bashkë Me të cilën prindët tonë t’mbulem me çadrën e ateizmit Mrekulloheshin kur festonim Lexo Me Teper.

“Nostalgjia për Enver Hoxhën” nga Ardian Ndreca

“Nostalgjia për Enver Hoxhën” nga Ardian Ndreca Tregon Svetoni, historian romak i shekullit II, sesi mbas vdekjes së Neronit nuk munguen ata që për vite rresht ia zbukuronin vorrin me lule Lexo Me Teper.

William Jones
 (1746-1794) – Njeriu

“Nga pikpamja biologjike, njeriu asht konsiderue si kafsha grabitqare ma e përsosun, vetëm se ai shqyen në mënyrë sistematike llojin e vet…!”

HIPA shpall fituesit e çmimeve, në nji ceremoni madhështore

HIPA shpall fituesit e çmimeve, në nji ceremoni madhështore Hamdan International Photography Aëards (Hipa) shpalli fituesit e të Tretit Konkurs Fotografik: “Krijimi i së Arthmes”. Ishte kinezi Fuyang Zhou që fitoi Çmimin Lexo Me Teper.

Pararendësit tanë: Mit’hat Frashëri dhe Gjergj Fishta

Mit’hat Frashëri: Të Metat Tona (fragmente të zgjedhura), botuar më 1924 (cikli Pararendësit tanë) 1. Është virtyt që njeriu të shohë dhe të njohë të metat e tij. Kur e shohim fajin, Lexo Me Teper.

Jean Paul Sartre (1905-1980) – Njeriu i lirë

Jean Paul Sartre (1905-1980) . “Njeriu asht i dënuem me qenë i lirë; i dënuem, sepse s’asht krijue thjesht prej vetvedit, e megjithatë i lirë, sepse prej çastit që përplaset në kët Lexo Me Teper.

Sandro Pertini (1896-1990) – Liria

“M’thoni, me ndërgjegje, a mund të quhet me t’vërtetë i lirë nji njeri që asht i uritun, që jeton në mjerim, që s’ka nji punë, që ndjehet i përdhosun pse s’asht Lexo Me Teper.

Vehbi Skënderi: 4 poezi nga libri “Zvicra, Shqipëria ime”

Vehbi Skënderi: 4 poezi nga libri “Zvicra, Shqipëria ime”   Çfarë u mungon këtyre rrugëve Unë nuk po e kuptoja dot, çfarë u mungonte këtyre rrugëve e kësaj arkitekture kaq perfekte.   Kësaj dritëze Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook