back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Arkiva Mujore Prill, 2014

A humbi shqiptarizmi në skëterrën komuniste?! Eduard M. Dilo

A humbi shqiptarizmi në skëterrën komuniste?! Eduard M. Dilo (Illyria 2011) I deleguari i Komitetit Qendror në festimin e përvjetorit të Brigadës së 8-të Sulmuese...

Albert Einschtain (1879-1955) – Suksesi

"N'se dëshiron sukses mjafton me ba diçka që e ndjen dhe diçka që beson... e suksesit s'i mbetet tjetër veç me ardhë...!"

Nënat e Kullëve të Zëmblakut nga Jozef Radi

Ju lexoj nji foto... që vlen si model... Fotot mbeten nji ndër pasionet e hershme të miat... ato janë nji çaste jete pa fort...

Albert Einschtain (1879-1955) – Përballja

"Shpirtnat e mëdhenj kanë luftue gjithnji ballas me egërsinë kundërshtuese të mendjeve mediokre..."

Gjyqi i Parë Special i Tiranës – 13 Prill 1945 (Dokumente)

Gjyqi i Parë Special Tiranë 13 Prill 1945 Gjykata Speciale e Tiranës - Vendim në “Emër të Popullit” Gjykata Speciale e Tiranës, e formuar prej 1.Koci Xoxe,...

Lef Nosi – Një figurë poliedrike

Lef Nosi - Një figurë poliedrike Në përvjetorin e lindjes (9 prill 1877 - 20 shkurt 1946) Atdhetar, veprimtar politik, arkivist, folklorist, etnograf, numizmat, arkeolog, filatelist,...

Valentin Pervizi… një Odise e dhimbshme e shekullit të XX

Valentin Pervizi... një Odise e dhimbshme e shekullit të XX shkrim nga Eurial Vinka Valentin Pervizi, oficer i ri i gatshëm për t’i shërbyer Atdheut.
 47...

Bota e zajeve… si refleksion në pikturën e Pashk Përvathit

Bota e zajeve... si refleksion në pikturën e Pashk Përvathit Bisedoi Jozef Radi 26 janar 2014 Si janë futur zajet në botën tuaj piktorike dhe...

Veç mundem me të dashtë, njashtu siç je… Jorge Luis Borghes

Veç mundem me të dashtë, njashtu siç je... poezi nga Jorge Luis Borghes Jo, s'mundem me iu dhanë zgjidhje krejt problemeve t'jetës as ndonji përgjigje s'kam...

Michael Jordan (1963) – Suksesi

“Shpesh më kanë dhanë besimin e gjuejtes  së fitores n'sekondën e fundit, dhe unë e kam humbë... Kam dështue shumë e shumë herë në...

Për Andronikën e Kaninës… Donikën e Skënderbeut

Për Andronikën e Kaninës... Donikën e Skënderbeut Andronika Arianiti, lindi në Kaninë, më 1428. Ky vit i lindjes së saj del nga shumë të dhëna të...

Një inxhinier shqiptar mbrapa udhëtimit të parë të njeriut në Hënë nga Ruben Avxhiu

Lamtumirë për inxhinierin e shquar shqiptaro-amerikan, Wilson Kokalari Historia e shqiptaro-amerikanit që luajti rol kyç në udhëtimin e parë të njeriut në Hënë,
 Inxh. Kokalari...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.