Të përshndes o Zog – poezi nga Jacques Prevert

0
14
Autoportret i Prevert
Autoportret i Prevert
Autoportret i Prevert
Autoportret i Prevert

Të përshndes o Zog – poezi nga Jacques Prevert

Të përshndes
o grifshë ujnash t’errta si qymyri
që dikur ke njoftë
zogun e prrallave
zogun e zjarrmit dhe zogun e rrugve
zogun e hamejve dhe djelmoshave të çmendun
Të përshndes
o zog argëtues
o zog i qeshun
unë ndezem
në nderin tand
dhe tretem
ndër mishna, ndër eshtna
e ndër flakë fishekzjarresh
shkallareve të bashkisë
në sheshin Saint-Sulpice
në Paris
ku ti kaloje si vettima
e un s’isha veç nji djalosh
qi qeshja mes gjetheve të vjeshtës
Të përshndes
o zog argtues
o zog kaq i lumtun dhe kaq i bukur
o zog i lirë
o zog i barabartë
o zog vllaznor
o zog i lumtunisë së natyrshme
Të përshndes dhe kujtoj
orët ma të bukura…
Të përshndes o zog ambëlsie
o  zog i ma t’parave ledhe
kurrë s’kam me e harrue gazmendin tand
kur ngjiteshim atje maje kulle
o zog i mrekullueshëm hareje
që ma shkelshe synin
e me flatra m’kallzoje për
krrakrrimën e zogjve të moralit
t’mjerat viktima njerzore
e çnjerzore
korbat e gjelbërt në Saint-Sulpice
zogj të trishtë ferri
zogj të trishtë parajse
që vërtiteshin përreth ndërtese
pa mujtë me e pa midis turme
at vajzën që e hapte paksa kmishën
para djalit të verbuem dashnie.
Të përshndes
o zog i dembelave
o zog djelmoçash të dashuruem

Prevert dhe Picasso
Prevert dhe Picasso

Të përshndes
o zog viril
Të përshndes
o zogu i qytetit
Të përshndes
o zog i paqenun
o zog i periferive
zog i Gros-Caillou
zog i Petit-Champs
zog i Halles, zog i të Pafajmve
zog i Blancs-Manteaux
zog i Roi-de-Sicile
o zog i nëntoksorve
o zog i pastruesve të haleve
o zog i qymyrxhinjve dhe i rreckashitësve
o zog i Berretave të rrugës Rosiers
Të përshndes
o zog i të vërtetave të para
o zog i fjalës së dhanë
o zog i sekreteve të ruejtuna me kujdes
Të përshndes
o zog trotuaresh
o zog proletarësh
o zogu i Nji Majit
Të përshndes
o zog qytetar
o zog i ndërtesës
o zog i furrnaltave dhe i njerzve energjikë
Të përshndes
o zog i grave me orë
o zog i njeriut prej bore
o zog i diellit dimnor
o zog i Fëmijve të Mbikqyrun
o zog i Tregut të Luleve dhe i zbutsit të qenve
Të përshndes
o zog i endacakve
o zog i të mirëve kot e m’kot
o zog i metropolitanës n’qiell të hapët
Të përshndes
o zog i lojës me fjalë
o zog i shakave me dorë
o zog i shakave katundare
Të përshndes
o zog i kënaqsive të ndalueme
o zog i të dëshpëruemve
o zog i qyqarëve
o zog i vajzave nana dhe i kopshteve publike
o zog i dashnive të pagjurmëta e vajzave publike

Jacques Prevert ne Paris
Jacques Prevert ne Paris

Të përshndes
o zog i ushtarëve me liridalje
o zog i të mbingarkuemve
o zog i prroskave, o zog i karakatinave
Të përshndes
o zog i spitaleve
o zog i Salpetriere
o zog i Amësisë
o zog i rrugaçërive
o zog i mjerimit
o zog i dritës së ndërpreme
Të përshndes
o Feniks i fuqishëm
dhe të emnoj
President i Republikës së vërtetë të zogjve
dhe t’baj nji dhuratë paradhanie
nga fundi i jetës sime
me qëllim që ti t’rilindesh
kur un të kem vdekë
prej hinit të atij që ishte miku yt.
(Marrë nga libri “Prevert – Poezi të pabotueme dhe sekrete)
Përktheu Jozef Radi/ mars 2014

Related Images:

Artikulli paraprakKrist Maloku Polemik… nga Elsa Demo
Artikulli tjetërAta që erdhën nga prova e madhe – Dom Shtjefën Kurti
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.