12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

Vepra e Platonit – Përktheu Lazër Radi

on

|

views

and

comments

“Vepra e Platonit”
Vepra e Platonit

 Vepra e Platonit

Apologjia – Kritoni – Fedoni -Simpoziumi

Platoni përktheu nga frëngjisht&italisht Lazër Radi
Ribotim i tretë Sh.b Pakti 2010 (seria filozofike Minerva)
Redaktoi, korrektoi dhe përgatiti Jozef Radi
ISBN978-99956-692-7-0

Dy kryevepra të filozofisë botërore “Apologjia e Sokratit” dhe “Simpoziumi” shkruar nga filozofi i antikitetit Platon kanë rravguar në shqip përmes gjuhës së Lazër Radit, që e kthen imazhi.
n e filozofit më të madh të të gjitha kohrave Sokratin, në një veshje kuptimore të perceptueshme për të gjitha nivelet e leximit. E veçanta e përkthimit të Lazër Radit është se ka një substancë të një gjuhe të përpunuar filozofike aq sa ta bëjë të dallueshme duke ringjallur skenat e mëdha të Akademisë dhe të teatralitetit filozofal të Greqisë antike. Stili akribik i Radit është menduar në një plan të detajuar, për t’iu shmangur semiotikës polivalente sa është e mundur dhe ambiguitetit që rezervon kjo gjuhë.
Shmangia e lokucioneve dhe e sintetizmit të tepruar morfologjik e dallojnë përkthimin e një teksti filozofik nga letërsia. Por vetëm ata që e njohin shkrimin e letërsisë, vetëm ata, mund të krijojnë një tekst filozofik qoftë edhe në përkthim duke i rezistuar epshmërisë së mendimit më të lartë filozofal që kulmon te “Apologjia” dhe “Simpoziumi”.
Ardhja në shqip e Platonit fillimish më 1993, mund të quhet edhe si fillim i erës së filozofisë perëndimore në literaturën shqipe. Lazër Radi një nga personalitetet e ringjalluara të viteve ’30, i diplomuar në Romë për jurisprudencë në vitet ’40, e justifikoi famën e atyre viteve sikur t’i mbetej edhe vetëm përkthimi magjistral i Platonit.
Përkthimi, si çdo punim origjinal apo studim i Lazër Radit është ekzekutuar në një koherencë shpirtërore apo edhe fatidike, pas një eksperience 40 vjeçare nëpër Shqipërinë e tij që pati shumë pika të përbashkëta me “30 tiranët e kohës së Sokratit”. Vetëm kështu (Dr. Lazri ishte i dënuar me 30 vjet në Gjyqin Special në Shqipëri, në vitin 1945) mund të na linte një testament të tillë përkthimi për të ardhmen Dr. Lazër Radi. (Leka Ndoja Kopertina e pasme)

Related Images:

Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.