back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Sokrati

Gomari i Sokratit – Rrëfenjë e lashtë

Gomari i Sokratit - Rrëfenjë e lashtë Sokrati i madh e kishte bërë zakon që të qëndronte mbi një gur të madh, në qoshen e...

Të menduarit, rezulton gjëja më e vështirë, për sa utopike kjo mund të tingëllojë – nga Ervina Toptani

Të menduarit, rezulton gjëja më e vështirë, për sa utopike kjo mund të tingëllojë nga Ervina Toptani Gjithçka e madhe, e dukshme sot është në fakt...

Vlerat e thella të librit “Pikëllim në një foto të vjetër” i studjuesit të fotografisë shqiptare Qerim Vrioni – nga Robert Martiko

Vlerat e thella të librit “Pikëllim në një foto të vjetër”  i studjuesit të fotografisë shqiptare Qerim Vrioni nga Robert Martiko “Pikëllim në një foto të vjetër”...

Këto krijesa… që me elegancë i quaj bythlëpirësa… – nga Lorena di Martino (LDM)

  Lorena di Martino, deri pak kohë më parë ishte një vajzë krejt e panjohur. Edhe sot e tillë është vetëm se disa video krejt...

Alegoria e Shpellës… – nga Artan Kafexhiu

Alegoria e Shpellës... nga Artan Kafexhiu Një miku im i urtë, në një prej postimeve të tij, me kujtoi këto ditë se urtësia njerëzore ka qenë...

Albert Kamy – një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë… nga Robert Martiko

Albert Kamy - një ‘‘ndërtues i fatit njerëzor’’ dhe pasiviteti i verbër i të shkolluarve shqiptarë... nga Robert Martiko (shkrimtar)  Prej personalitetesh si Albert Kamy, intelektualit...

Sokrat i vuejtun apo derr i kënaqun?! nga Migjeni (1911-1938)

Sokrat i vuejtun apo derr i kënaqun?! nga Migjeni (1911-1938) Në 27 maj 1933, Migjeni boton në revistën “Illyria” krijimin e tij të parë, prozën...

Sonete nga Uran Kostreci

Parathënie e Librit "Sonete" të Uran Kostrecit nga Petro Zheji Poezia e Uran Kostrecit është një poezi ku analiza psikologjike e gjendjeve shpirtërore të autorit zë...

Tradhëtia Intelektuale… nga Prend Buzhala

Tradhëtia Intelektuale… nga Prend Buzhala (Çaste shkrimi IV, 70) 1. Nuk e di se ku e kishte hidhërimin e tij poeti i shquar anglez William Blake, kur...

Faiku: prozatori më i lartë i gjuhës shqipe!! nga Dr. Vasfi Samimi

Faiku: prozatori më i lartë i gjuhës shqipe!! nga Dr. Vasfi Samimi Faik Konica mbetet figura ma e madhe dhe ma kontraverse e kësaj kohe....

Pesë poezi… të Pier Kolond dhe nji shenim prej Jozef Radit

Pesë poezi... të Pier Kolond dhe nji shenimi vogel Pier Kolond, asht emni artistik i Pjerin Ndrekës, i cili shpesh më ka fut “detyrimin” me...

Sokrati (470-399 p.K.) – Mendimi
 

Nuk mundem me i mësue asgja askujt... veç përpiqem me ua ba sa ma të mundun që të mendojnë!

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.