back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

“Njeriu i rrugës së gjatë” – Lazër Radi (Ribotim)

Gazeta

“Njeriu i rrugës së gjatë” (Ribotim)
Njeriu i rrugës së gjatë (Ribotim)

 “Njeriu i rrugës së gjatë” Lazër Radi,

(Ribotim) Monografi kushtuar luftëtarit Taf Përvizi.

Ndërmarrja botuese “Bogdani” Has 1998 

Redaktor Besim Muhadri 1000 kopje (fq. 141)

Mbas botimit në Tiranë, vepra mbi luftëtarin dhe patriotin Taf Mustafë Përvizi, u botue edhe në Kosovë. Sigurisht në këtë botim të dytë krahas cilësisë në vepër janë shtue edhe nji dokumentacion i ri, krahas kësaj edhe medalja “për veprimtari patriotike” e dhanë Taf Pervizit nga Presidenti Berisha…

“Libri “Njeriu i rrugës së gjatë” i shkruar nga Lazër Radi, është një libër i një rëndësie të veçantë, jo vetëm se përjetëson figurën e një luftëtari të paepur, siç është Taf Përvizi, por se në këtë libër-rrëfim dokumentohet një luftë e patrajtuar dhe e pacilësuar ende nga ana e historianëve dhe historisë sonë kombëtare. Lufta e Çetës kryengritëse që luftoi maleve të Pashtrikut në ’45-’46 është e njëkohshme me Luftën e Drenicës…” b.m.

 

Related Images:

More articles

1 Koment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.