back to top
23.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Platoni – përktheu Lazër Radi

Gazeta

Platoni përktheu nga frëngjisht&italisht nga Lazër Radi
Platoni – Lazër Radi

Vepra e Platonit Botim i II

 “Apologji e Sokratit”, “Kritoni”, “Fedoni”, “Elozh i Dashurisë”

përkthyer nga frëngjisht&italisht  Dr. Lazër Radi

Shtëpia botuese “Liria” Redaktoi dhe përgatiti për botim Jozef Radi
Reçenzentë Sevim Arbana, Shane Muda, Botim i dytë Sh.b Liria 2002 kopje 1000, (fq. 220)

Përkthyesi, mbetet nji dishepull i Sokratit dhe filozofisë së tij, edhe pse distanca kohore i kapërcente dymijë e ca vitet. Në kushtet e jashtzakonshme të diktaturës, falë kësaj filozofie, ai arriti me kapërcye vështërsi të panumërta, rrethana tragjike, duke gjetë gjithnji në kët mënyrë të menduemi nji burim shpëtimi. Shprehja e famëshme e Sokratit “Njih vetveten” e ka ndihmue me përballue me sa ma pak peshë kët të keqe të madhe. Përkthimi i këtyne katër veprave, ishte nji përgjegjësi intelektuale me të cilin përkthyesi mendonteme ndihmue kulturën dhe rininë shqiptare…

“…Përkthimi i kësaj vepre, mendoj se asht njëi kontribut modest, i cili ndonëse me shumë vonesë, do t’u vijë sado pak në ndihmë atyre tre katër brezave të sakrifikuem të rinisë shqiptare, jo vetëm për me i shkëputë nga “filozofia e rrejshme” marksiste por dhe me i çlirue nga “Apostujt e rremë” që predikuen me aq zell dhunën dhe mashtrimin, prej të cilave ende sot s’po gjendet forca e duhun për me u shkitë përfundimisht prej tyre…” l.r.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.