back to top
12.5 C
Tirana
E premte, 19 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Sigmund Freud

Tregimet të ndërtuara here prej ëndrre e here prej zhgjëndre… nga Teuta Sadiku

Tregimet të ndërtuara here prej ëndrre e here prej zhgjëndre... nga Teuta Sadiku shënime mbi librin me tregime “Të vdesësh nën diell” të Ervin Nezhës Ervin Nezha...

Kontributi i mjekëve shqiptare në Itali, në luftën kundër pandemisë të Covid-19 – nga Lutfi Alia – Siena Itali

Kontributi i mjekeve shqiptare në Itali, në luftën kundër pandemisë të Covid-19. nga Lutfi Alia - Siena Itali Urgjenca sanitare e krijuar nga pandemia e Covid-19, e...

Folësi lirik përballë imazhit gri, me mjegull dhe dritë – nga Prend Ndue Buzhala

Folësi lirik përballë imazhit gri, me mjegull dhe dritë nga Prend Ndue Buzhala (Çast eseistik), 27 Gri është simbol i shumëfishtë: ngjyrë e intelektit, ngjyrë e kompromisit...

A është e mundur të parandalohen luftërat?! Sigmund Freud i shkruan Albert Einstein-it

A është e mundur të parandalohen luftërat?! Sigmund Freud i shkruan Albert Einstein-it Ushtarë - Giuseppe Ungareti Qëndrojmë/ Si gjethet Ndër pemt/ E vjeshtës. (Pylli Kurton, Korrik 1918). Në vitin...

Sigmund Freud – Psikoanaliza – Rekomandimet e mjekut – Përktheu Dr. Lazër Radi

Sigmund Freud Psikoanaliza - Rekomandimet e mjekut Botim me përkthimin e Dr. Lazër Radit Ardhja në shqip e një autori sistem-krijues të teorisë së psikanalizës siç është...

Sigmund Freud (1856-1939) Puna

"Njeriu energjik, njeriu i suksesit, asht ai që përmes punës ia del në krye me i shndrrue në realitet krejt fantazitë që ndërton në...

Sigmund Freud (1856-1939) – Dashni e Dëshirë – Njeriu

Dy aforizma nga Sigmund Freud *** “Kur dashurojnë nuk dëshirojnë, e kur dëshirojnë nuk munden me dashurue...” *** Asht nji histori mbas çdo njeriu. Asht nji arsye për të cilën...

Sigmund Freud (1856-1939) – Vetvetja

Me qenë plotësisht i ndershëm me vetvedin, asht nji prej ushtrimeve ma të mira... 

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.