back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 14 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Shkodra

Shkolla e Parë Shqipe në Shkodër në vitin 1638…

Shkolla e Parë Shqipe në Shkodër në vitin 1638... Shkollat e para shqipe janë hapur në Shkodër e rrethina, rreth 400 vjet më parë dhe...

Si u dorëzue dhe si u pushkatue Prek Cali… Valentin Pervizi

Si u dorëzue dhe u pushkatue Prek Cali... nga Valentin Pervizi Rrëfim nga Valentin Pervizi, i cili ndejti në burg ato ditë para ekzekutimit... Valentin Pervizi,...

2 Prill 1991 – 2 Prill 2021… nga Fritz Radovani

2 Prill  1991 - 2 Prill 2021...*  nga Fritz Radovani Kështu  tha…  Ramiz  Alia: “veç n’ futa e degermia...  zbukurohet Shqipëria!” Kaluen plot 30 vjet… Si sot...

Vdiq Dr. Pjetër Pepa – nga Fritz Radovani

Vdiq Dr. Pjetër Pepa - nga Fritz Radovani Lajmi i vdekjes së Dr. Pjetër Ndoc Pepës u hap si një rrufe në gjithë Botën shqiptare. Ishte...

Mall e mërzi… poezi nga Ernest Koliqi

*** Prej Bep Çobës, e lexova kët poezi - ndër ma të amblat e Koliqit... Nji poezi malli dhe moshe, nji poezi kushtue sa nji mikut...

Evolucjoni porsi Hana e Bajramit nga Lazër Shantoja

Evolucjoni porsi Hana e Bajramit nga Lazër Shantoja Ora ndër Valle - Prej Fjalorit Evolucjon - Âsht zhvillimi i nji sêndi, i nji organizmit o i...

Muzikologu dhe studiuesi i apasionuar… Tonin Zadeja

Muzikologu dhe studiuesi i apasionuar i historisë së muzikës shqiptare... In memoriam të Tonin Zadesë... nga Robert Prennushi  Me 4 janar 2011, në moshën 85-vjeçare, u shue...

“Një trombë në vajtim të plotë…” Vera Bekteshi

“Një trombë në vajtim të plotë...”* Vera Bekteshi nëpër shtigjet e jetës së muzikantit Gaspër Çurçia... Ai lindi në Shkodër në 1934, në një familje të...

14 Janar 2014 – Kur shkelet Kujtesa nga Ilir Seci

14 Janar 1990 - 14 Janar 2014 Kur shkelet Kujtesa... nga Ilir Seci Sot është 14 Janar... Datë për t'u përkujtuar, sepse si sot me 14 Janar të...

Metamorfoza e qytetit tim… nga Gjezeko (1993)

Metamorfoza e qytetit tim... nga Gjezeko (1993) Tash 21 pranvera të shkueme... “Për me shkue n'qiell, duhet me kalue nëpër tokë” - kishin shkrue në...

Shkodra do të vijojë të jetë ndër qendrat kryesore të kulturës kombëtare

Shkodra do të vijojë të mbetet  ndër qendrat kryesore të kulturës kombëtare... Frano Illia: (Arbëria, 11, 1993) Intervistë me Imzot Frano Illia, Arqipeshkv i Shkodrës dhe...

Ai 11 Nandor i 1990… Fini Traboini

Ai 11 Nandor i 1990… Fini Traboini Ftohtë, cikërrimë shiu, qiell gri, natyrë e ashpër at ditë të bekueme. Njerëz me mendje e zemer në...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.