back to top
23.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Revolta e Spaçit

Ferri i Spaçit… si “kamp riedukimi” – nga Orkid Spahiu

Ferri i Spaçit… si “kamp riedukimi” nga Orkid Spahiu Qenka financu një studim për ferrin e Spaçit… që bijtë e djallit e quajnë “kamp riedukimi”!! Kurrë nuk...

Shuhet Dalip Greca Ikona e Diellit, Vatrës e Medias Shqiptare në Amerikë, Vatra – Mesazh Ngushëllimi

Shuhet Dalip Greca Ikona e Diellit, Vatrës e Medias Shqiptare në Amerikë, Vatra - Mesazh Ngushëllimi E nderuar familja Greca I shtrenjtë dhe i paharruar miku ynë i...

Ndahet nga jeta gazetari Dalip Greca! – ngushellimi i Vatres!

Dalip Greca (1950-2022) Shuhet Dalip Greca Ikona e Diellit, Vatrës e Medias Shqiptare në Amerikë, Vatra - Mesazh Ngushëllimi E nderuar familja Greca I shtrenjtë dhe i paharruar miku...

Fjalë të vështira të një lamtumire… – Ermira Xhomaqi – Godo për Seit Xhomaqin

Fjalë të vështira të një lamtumire... Ermira Xhomaqi - Godo për Seit Xhomaqin Atje ku dhimbjeve të tua u shtohen dhimbjet pafund për ata që s'i...

Mozaiku i një epopeje – nga Skënder Tufa – Revolta e Qaf-Barit përmes dëshmitarëve

Mozaiku i një epopeje nga Skënder Tufa Revolta e Qaf-Barit përmes dëshmitarëve Situata brenda burgut të Qaf-Barit sa vinte e rëndohej nga shtrëngimet në regjimin e brendshëm...

Havzi Nela në revoltën e Spaçit – nga msc. Florin Zyberaj

Havzi Nela në revoltën e Spaçit nga msc. Florin Zyberaj Abstrakt: Revolta e Spaçit, organizuar nga të burgosurit politikë më 21-23 maj 1973. Kjo revoltë, është...

Shkëlqim Abazi – njeriu qi i mbijetoi Skëterrës dhe gdhendi te vërtetën e tij të Repsit dhe Spaçit

Shkëlqim Abazi - njeriu qi i mbijetoi Skëterrës dhe gdhendi te vërtetën e tij të Repsit dhe Spaçit Në moshën 16 vjeçare, Shkëlqim Abazi nga Berati,...

Një dëshmitar i Revoltës së Spaçit midis nesh nga Thanas L. Gjika

Një dëshmitar i Revoltës së Spaçit midis nesh nga Thanas L. Gjika (Portret për inxhinierin marsheder Mina Kosta Kota) Në gazetën Dielli online të 21 majit 2017,...

Mjaft më me tallje ndaj fatkeqsive tona!* nga Eugjen Merlika

Mjaft më me tallje ndaj fatkeqsive tona!* nga Eugjen Merlika Të nderuar e të dashur bashkatdhetarë, ju përshendes me kët shkrim që menduam se është i vlefshëm...

“Harresë apo mosdashje!” nga Reshat Kripa

"Harresë apo mosdashje!" nga Reshat Kripa… Ndoqëm me vëmendje kremtimet me rastin e ditës së rinisë, 8 dhjetorit 1990, nga të dy anët e politikës shqiptare…...

Martiri i pestë… shkrim nga Nebil Çika

Martiri i pestë... shkrim nga Nebil Çika Deri ku shkon kufiri i terrorit dhe krimit komunist në Shqipëri?! Këtë shqiptarët, sidomos ata që kanë vuajtur...

Sami Dangëllia – Historia e njeriut që vuajti një jetë në burgjet komuniste

I njëjti person në dy foto burgu: Sami Dangëllia.  Hyri në burg në moshën 24 vjeçare. Vdiq në burg në moshën 67 vjeçare. Fotoja e parë është...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.