back to top
29.5 C
Tirana
E mërkurë, 24 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Përkthime

John Keats (Londër, 31 tetor 1795 – Romë 23 shkurt 1821) – Dy poezi të përkthyeme nga Leka Ndoja

John Keats (Londër, 31 tetor 1795 - Romë 23 shkurt 1821) Dy poezi të përkthyeme nga Leka Ndoja (Në nji udhëtim në Mbretërinë e Bashkuar, bleva...

Bylbyli  – nga Gabriele d’Annunzio – Përktheu: Ernest Koliqi

Bylbyli  - nga Gabriele d'Annunzio Përktheu: Ernest Koliqi Bylbyli po këndonte. S’pari qe si nji të shkrepun hareje muzikore, nji curril cërcërimesh të lehta qi ranë...

Largohet nga jeta Nobelistja Louise Glück (22 prill 1943-13 tetor 2023) – përgaditi Artan Kafexhiu

Largohet nga jeta Nobelistja Louise Glück (22 prill 1943-13 tetor 2023) përgaditi Artan Kafexhiu "Ne i hedhim shikimin botën një herë, në fëmijëri. Pjesa tjetër është kujtesë"...

Dy Përralla të lashta të Kazakistanit – Përkthime nga Agim Xh. Dëshnica

Plaku Kanbak - Përrallë e lashtë e Kazakistanit Përkthim nga Agim Xh. Dëshnica  Te një fshat, te një kasolle pranë liqenit, jetonte një plak i çuditshëm...

Si u takova n’nji ditё tё mbrame me Bukowskin… Parathanie dhe tre poezi – nga Jozef Radi

Si u takova n’nji ditё tё mbrame me Bukowskin… Parathanie prej Jozef Radi Rrallë më ka ndodhё që nji poet të njoftun me e ba pjesë...

Si u takova n’nji ditё tё mbrame me Bukowskin… – Parathanie prej Jozef Radi… dhe 5 Poezi prej tij

Si u takova n'nji ditё tё mbrame me Bukowskin... Parathanie prej Jozef Radi Rrallë më ka ndodhё që nji poet të njoftun me e ba pjesë...

Taras G. Shevçenko dhe pak nga Poezia e tij – Përkthime nga Agim Xh. Dëshnica

Taras G. Shevçenko dhe pak nga Poezia e tij (1814-1861) Përkthime nga Agim Xh. Dëshnica Poeti dhe piktori i madh akademik ukrahinas Taras Shevçenko një pjesë...

“Kthimi i Skënderbeut në Krujë” – Poemth nga Henry W. Longfellow – përkthyer prej Fan S. Nolit – i kushtohet Faik Konicës

“Kthimi i Skënderbeut në Krujë” Poemth nga Henry Wadsworth Longfellow Perkthyer prej Fan S. Nolit e i kushtohet Faik Konicës Henry Wadsworth Longfellow (27 shkurt 1807-24...

Dromca “Bukowskiane…” – nga Kastriot Fetahu

Dromca “Bukowskiane...” nga Kastriot Fetahu Në çfarë kam shkruar unë më poshtë, jam inspiruar nga mënyra sesi e shikon botën shpirtërore Charles Bukowski.  Ai, në optikën time është...

Në Shqipërinë e diktaturës, ishte ndër ata që mbetën faqebardhë – In memorial Lazër Radit – nga Hans-Joachim Lanksch

Në Shqipërinë e diktaturës, ishte ndër ata që mbetën faqebardhë In memorial Lazër Radit nga Hans-Joachim Lanksch Jeta e tij u shua ashtu siç ka jetuar...

Eugenio Montale (12 tetor 1896 – 12 shtator 1981) – Përcjellë e përkthyer nga Maks Rakipaj

 Eugenio Montale (12 tetor 1896 - 12 shtator 1981) Përcjellë e përkthyer nga Maks Rakipaj 12 tetori është data e lindjes së Euxhenio Montale-s, poet dhe...

Dy poezi nga Federico Garcia Lorca – Në shqip nga Manjola Brahaj

Dy poezi nga Federico Garcia Lorca Në shqip nga Manjola Brahaj Mëngjes Zemra ime e shtypun ndien bashkë me mëngjesin dhimbjen e dashnive të saj dhe...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.