Nyjet-Arkivit për » Gjirokastra «

Kartolina – tregim i jetuar nga Tajar Kokalari

Kartolina tregim i jetuar nga Tajar Kokalari 1. Ajo që dua të tregoj, lidhet me një nga shokët e mi të maturës. Ai ishte nja dy-tre vjet më i madh se unë Lexo Me Teper.

Si u bëra “Armike” pa mbushe 11 vitet… nga Adriana Simoni – Neti

Si u bëra “Armike” pa mbushe 11 vitet… nga Adriana Simoni – Neti Dy fjalë në përcjellje të këtij shkrimi… Në vitet 1977-79, isha me shërbim ushtarak në Gjirokastër, dhe meqë Qyteti i Lexo Me Teper.

14 Dhjetori, Dita që ndryshoi Fatin tim nga Mirush Osmani

14 Dhjetori, Dita që ndryshoi Fatin tim… nga Mirush Osmani Sot është 14 dhjetor 2014, dhe unë përkujtoj jo pa entusiazëm ditën më të Shenjtë të jetës sime: 34 vjetorin e Arrestimit Lexo Me Teper.

Ballada e Shemo Hajdutit… poezi nga Arshi Pipa

Ballada e Shemo Hajdutit…  nga Këngët Popullore te Jugut shkrue nga Arshi Pipa Arshi Pipa rrëfen… “Kur isha në burg kam pasur fatin e madh të jetoj me ca lebër, të Lexo Me Teper.

Ditë Terrori në Gjirokastër…
 fragmente nga kujtimet e Tomor Q. Kokalarit

Ditë Terrori në Gjirokastër…
 nga kujtimet e Tomor Q. Kokalarit Nga gjithë kujtimet dhe ngjarjet e përjetuara gjatë luftës do të veçoja ndoshta më të dhimbshmen dhe më tragjiken për qytetarët e Lexo Me Teper.

Doli libri: “…Duke i kujtuar, më dridhet zemra!” – Neriman Hoxha

“…Duke i kujtuar, më dridhet zemra!” – Neriman Hoxha Doli nga shtypi libri me kujtime i Neriman Hoxhës “…Duke i kujtuar, më dridhet zemra!”, botim i Shtëpisë Botuese KLEAN. Nji rrëfim Lexo Me Teper.

Nata e gjatë e 20 viteve… Jozef Radi

Nata e gjatë e 20 viteve… rrefim nga Jozef Radi në kujtim të dy shokëve të mi të fëminisë dhe ushtrisë, Ndoc Vokrrit dhe Kujtim Nelës që s’janë më mes Lexo Me Teper.

Ata na mbyllën dyert e shkollave, por s’arritën t’na mbyllin dyert e dijeve… – bisedë me shkrimtaren Bajame Hoxha-Çeliku

Ata na mbyllën dyert e shkollave, por s’arritën t’na mbyllin dyert e dijeve… Kozeta Zylo bisedon me autoren Bajame Hoxha-Çeliku Zonja Bajame Hoxha-Çeliku së bashku me familjen e saj u internua qysh fëmijë Lexo Me Teper.

Ata, veç sa e fshikin jetën tonë… nga Jozef Radi

Ata, veç sa fshikin  jetën tonë… nga Jozef Radi Në kujtim të Vehip Hoxhës Ka njerëz që veç sa e fshikin jetën tonë… e brenda asaj fshikje është magjia e së Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook