back to top
25.5 C
Tirana
E premte, 24 Maj, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Aforizma

Aforizma nga Georges Bataille (1897-1962)

Aforizma nga Georges Bataille (1897-1962) *** Para së gjithash, për erotizmin mund të thuhet se është aprovimi i jetës, deri në thelbin e vdekjes. . *** Dhuna, e cila...

Mendime për gratë dhe për dashurinë

Mendime për gratë dhe për dashurinë Gratë e bukura janë engjëj të qiellit, që zbresin mbi dhe si krijesa për të realizuar porosi hyjnore. Aleksandër Dumas...

Mendime të kripura të Branko Merxhanit – nga Anton Çefa

Mendime të kripura të Branko Merxhanit nga Anton Çefa   *** “Jeta shqiptare, shpirti shqiptar, janë nga pikëpamja e thjeshtë psikologjike dhe sociologjike, një tokë e panjohur, e...

19 Vjeç – 19 Mendime – nga studenti Atjon Zhiti

19 Vjeç - 19 Mendime nga studenti Atjon Zhiti “Studenti i përhershëm” Atjon V. Zhiti, siç e njohin shokët dhe shoqet e brezit të tij,...

Mit’hat Frashëri dhe paradokset shqiptare – 50 thënie të gjeniut që kishte 40 mijë libra në shtëpi…

Mit’hat Frashëri dhe paradokset shqiptare 50 thënie të gjeniut që kishte 40 mijë libra në shtëpi... Portreti i babait të tij, rilindësit Abdyl Frashëri, varej në...

Sikur t’i dhurohej sot tufa me 90 drandofille Marilyn Monroe-s

Marilyn Monroe... (1 qershor 1926 - 1 qershor 2016) Sikur t'i dhurohej sot tufa me 90 drandofille Marilyn Monroe-s Marilyn Monroe sot do të ishte 90 vjeçe! Hyjnesha...

Komedia Njerëzore e Honore de Balzac në nji libër aforizmash – Përgatitur nga Vasilika Michalas

Komedia Njerëzore e Honore de Balzac në nji libër aforizmash Përgatitur nga Vasilika Michalas “Unë kam lindur të thith aromën e luleve, jo erën e keqe të...

Nelson Mandela (1918-2013) – Tre Aforizma kundra Urrejtjes

*** Arsimi asht arma ma e fuqishme për me ndryshue botën... *** Askush nuk lind duke urrye nji person tjetër për ngjyrën e tij të lëkurës, për rrethanat shoqnore...

Arthur Schopenhauer

“Te nji njeri shihet gjithnji maja dhe jo fundi...”  

Alfred de Vigny

  “...Vetëm heshtja asht madhështore, gjithçka tjetër asht dobësi!”

Chateabriand

"Thjeshtësia vjen nga zemra, naiviteti vjen nga mendja...!

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.