back to top
31.5 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024

Sikur t’i dhurohej sot tufa me 90 drandofille Marilyn Monroe-s

Gazeta

Marilyn Monroe (1926-1962)
Marilyn Monroe (1926-1962)

Marilyn Monroe… (1 qershor 1926 – 1 qershor 2016)

Sikur t’i dhurohej sot tufa me 90 drandofille

Marilyn Monroe-s

Marilyn Monroe sot do të ishte 90 vjeçe!
Hyjnesha e Hollywoodit, me flokët bjond,
me at shikim magjepsës dhe buzëqeshje infektuese na la tejet herët,
por edhe na lejoi me e admirue në shumë filma që ende sot janë nji kult sot.
Në përvjetorin e saj të 90,
le ta kujtojmë njashtu me ato frazat e saj më të bukura,
që  ma së shumti u përkasin veç grave!!!

Marilyn Monroe (1926-1962)
Marilyn Monroe (1926-1962)

Aforizma te Marilyn Monroe

***
Andrroni me tanë forcën e shpirtit, pse asgja tjetër s’ka vlerë. Për aq sa ne e dimë, na jepet nji shans i vetëm, kështu që braktiseni frikën tuej dhe jetojini andrrat tueja.

***
Asht shumë ma mirë me qenë tejet qesharakë se sa tejet të mërzitshëm.

***
Kam mësue me ecë qysh fëmijë, pa marrë leksionë për kët gja prej askujt!!!

***
Njerëzit fort të dashtun s’janë aspak naivë, as budallenj dhe as të pafuqishëm. Në t’vërtetë, ata janë aq të fortë sa munden me u përballë me gjithkend pa veshë asnji maskë. Jani të lirë me qenë të cënueshëm, me provue emocione, me iu futë rrezikut për me qenë të lumtun.

***
Nuk asht pamja jote ajo që godet, por shprehjet e tua… Nuk asht trupi ai që pëlqehet, po mënyra se ti e lëviz atë… shpesh, nuk asht pamja fizike që tërheq… po mënyrat e sjelljes së nji personi.

***
Burrat e vërtetë çmenden mbas vajzave që dinë me thanë jo. Ata ma budallenjtë kënaqen me ato ma të lehtat…

***
Gratë janë të pajisuna me dy armë jashtëzakonshme: trukimin dhe përlotjen. Për fatin e burrave, këto dy armë ato s’mund t’i përdorin njiherit.

Marylin Monroe (1926-1962)
Marylin Monroe (1926-1962)

***
Ua kam lanë bindjen tjerëve se ata janë ma të mirët, për vete mbaj sigurinë se n’jetë ke gjithnji mundsi me u përmirsue.

***
E dashuroj buzqeshjen tande… por ma shumë e pëlqej timen…

***
Heshtja mbetet e vetmja përgjigje logjike që mund t’u jepet krytrashve.

***
Thonë se paraja s’të ban të lumtun, po nëse me duhet me qa, ma mirë e baj kët gja në ndenjësen e pasme të nji Rolls Royce se sa në ndonji vagon të Metrosë.

***
Netve vishem e Channel numër 5.

***
Nji puthje dore mund t’ju bajë të ndjeheni fort mirë, por nji diademë diamantesh asht e përgjithmonshme.

***
Diamantet janë miqtë ma të dashtun të grave.

Marilyn Monroe (1926-1962)
Marilyn Monroe (1926-1962)

***
Njihu me dikënd që të ban me e harrue t’kaluemen tande dhe trishtimet. Gjej dikënd që ta ndryshon jetën tande, e që ta ban at ma të mirë, që ta zavendëson dhe të mbush boshllëkun e atij që tashma ka ikë. Gjej dikënd, të cilit ia vlen t’i buzqeshni…

***
Grueja asht shkatrrimi i burrit… Veçse asht fakt, se pa nji grue jeta e cilitdo burrë asht e shkatërrueme.

***
Unë dishroj me u mplakë pa i ba tërhjekje fytyrës. Sepse dishroj me pasë guximin me i mbetë besnik njasaj ftyre me të cilën jam lindë!

***
Të gjithë ne, duhet të fillojmë me jetue ma para se të bahemi të moshuem. Frika asht veç nji torollake. E prej saj na lindin keqardhjet!

***
As më bahet vonë hiç me jetue midis nji bote burrash, duke u shti se edhe unë mundem me qenë si grue…

Marilyn Monroe (1926-1962)
Marilyn Monroe (1926-1962)

(përzgjodhi dhe përktheu Jozef Radi)

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.