back to top
31.5 C
Tirana
E martë, 25 Qershor, 2024

Aforizma nga Georges Bataille (1897-1962)

Gazeta

Georges Bataille (1897-1962)
Georges Bataille (1897-1962)

Aforizma nga Georges Bataille (1897-1962)

***
Para së gjithash, për erotizmin mund të thuhet se është aprovimi i jetës, deri në thelbin e vdekjes.
.
***
Dhuna, e cila në vetvete nuk është mizore, shndërrohet e tillë prej shkeljes specifike të atyre që e organizojnë atë. Mizoria është një prej formave të dhunës së organizuar.
.
***
Unë besoj se e vërteta ka vetëm një fytyrë: atë të kundërshtimit të së dhunshmes.
.
***
Sakrifica s’është tjetër veçse rrjedhojë i gjërave të shenjta.
.
***
Pasioni na shenjtëron në vuajtje, sepse në fund të fundit, është kërkim i një të pamundure.
.
***
Akti seksual ndodh në kohën kur tigri shfaqet në hapësirë.
.
***
E shenjta është trazim i shkapërderdhur i jetës, që për ta vazhduar, rendin e gjërave që ndodhin zinxhir me ato hallka të lidhura, shndërrohet në shpërthim, me fjalë të tjera në dhunë.
.
***
Automatizmi psiqik i pastër, përmes të cilit na propozohet të shprehemi, përmës së folurës, së shkruarës o mënyrave të tjera, është funksioni i vërtetë i mendimit, dhe drejtim i mendimit, në mungesë të çdo lloj kontrolli të ushtruar nga arsyeja, dhe jashtë çdo shqetësimi estetik e moral.
 
Georges Bataille – Sociologjia e Shenjtë e botës bashkëkohore
.
sjellë në shqip nga Jozef Radi
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.