back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024

“Si u kalua vjeta 1905, në Shkodër” – nga Anton Xanoni

Gazeta

Anton Xanoni (1862-1915)
Anton Xanoni (1862-1915)
Në këto ditë të rreziuara,
çmoj veçanërisht poemën
e Dom Anton Xanonit (1862-1915),
për Tërmetin e 1905, në Shkodër,
i cili u pasua edhe nga të tjera fatkeqësi…
nga Lekë Tasi

“Si u kalua vjeta 1905, në Shkodër”

nga Anton Xanoni

Mordja e zezë me kosë të gjanë
Korri shumë atë ditë shkodrane
Sa nën mure, sa nën trena
Pa frymë jetët gjetë i kena.
 
Mbas tërmekut qe thatsina
Si në Shkodër, si n’Malsina
Vjen Tetori mbushë me re
Nisi shiu me ra pa fre
 
Krisi pushka, pendët ranë
U turr Kiri anë për anë
Ah, me lot na shkoi kjo jetë
Me lot n’sy na shkoi kjo vjetë…!
.
Marrë nga Muri i nga Lekë Tasi, 6 prill 2020

 

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.