back to top
13.5 C
Tirana
E martë, 23 Prill, 2024

Grimca humori nga i Papërsëritshmi Tefë Palushi…

Gazeta

Tefë Palushi (1943-1985)
Tefë Palushi (1943-1985)

Grimca humori nga i Papërsëritshmi Tefë Palushi…

***
Kishte raste që në tavolinën e Tefës uleshin shumë njerëz e që përfitonin edhe nga bujaria i tij dhe Tefa porosiste kujt një gotë, kujt nji kafe e në fund paguante ai. Po shpejt e kuptoi që disa nga këta ishin tipa i binin qylit. Nji mbramje shkon te tavolina e tyne dhe priti si do të silleshin ata. Asnjeni s’porositi. Pinin veç cigare dhe prisnin të porosiste Tefa. Edhe Tefa ndejti në lojën e tyne tuj pi cigare pa porositë asgja, veç tymoste duhan. Dikur, u mërzit, u çu nga vendi dhe ju thotë miqve të tavolinës:
-Ma bashi natën e mirë, e m’kallzoni kur po mblidhna herës tjetër me pi cigare?!

***  
Tefa ishte në Tiranë me grupin e delegatëve shkodranë në Kongresin e Shkrimtarëve dhe Artistave. 
Te holli i hotelit, dikush i shërbimit, për ta ngacmu Tefën i thotë:
-Me cilin ke dëshirë me fjetë në të njejtën dhomë. Ke dy mundsi o me Tinka Kurtin a me Fadil Krajën?
-Po t’jetë puna me fjetë, ma mirë flej me Fadilin! – ia ktheu Tefa…

***
Në Parrucë bahej varrimi i nji të vdekuni.
Tefa në shenjë nderimi kishte ndalu anash trotuarit. Në momentin që arkivoli po futej në makinë, para Tefës kalon nji shok i tij me biçikletë. Ky e shef Tefën që po kqyrte arkivolin që futesh në makinë dhe me të shpejtë i thotë:
”O Tefë, t’pafsha ty aty mbrendë (në makinën e vdekjes)”.
”T’lumtë goja, mirë e ke… Unë shofer… ti pasagjer!”

***
Shkon Tefa për drekë në nji restorant dhe porosit groshë. Kur kamarierja i sjell pjatën Tefa fut lugën në pjatë, e përzien langun dhe kur s’shef asnji kokërr groshe në pjatë i thotë kamarieres:
”Mos u largo se du me më ndihmue pak”
“Me gjithë qejf – i thotë kamarierja?”
Dhe Tefa heq xhaketen ia le në dorë, heq këmishës dhe ia le në dorë dhe kur po bahej gati me heqë pantallonat… kamarierja e habitun e pyet:
-Ç’ka po ban mor Tefë, nuk asht as vapë”?
-Po zhytem n’lang t’groshës, se mos gjej ndoj kokërr”!

Kol Idromeno - Dasma Shkodrane
Kol Idromeno – Dasma Shkodrane

***  
Kur e pyeti ish drejtori i kinema “Rozafatit” Dilaveri, Tefën:
-Pse tifoz i gjermanve qenke ti Tefë?
-Po pse me kë me u ba tifoz, me ty? Ti sa kje drejtor dogje kinema “Rozafatin”. Gjermanët kanë kalue nëpër Shkodër, e s’e kanë djegë nji jerevi!…”

***
Nji herë Tefa, po rrinte n’breg të liqenit. Kalojnë dy djem andej pari e shofin Tefën dhe shkojnë ta ngacmojnë. E pyesin se çfarë po bante dhe ai u thotë:
-Po gjuj peshk mor djem!
-Po mirë – i thonë ata, – e shofim që po gjun peshk po tullën pse e mban aty?
Tefa si me të qeshun u thotë: Po ma qerasët nji kafe jua kallzoj!
Në fillim ata hoqën dorë, po kureshtja ishte e madhe dhe ia sollën kafen. Si të paduruem djemtë s’po e linin rehat për shpjegimin. Mbasi mbaroi kafen kthehet dhe ju thotë!
-Me grep nuk kam zanë asgja, ndërsa me tullë nja shtatë a tetë peshq.

***
Në stacionin e Laçit, në vagonin ku udhëtonte Tefa u fut edhe kompozitori Ruzhdi Keraj. Mbasi përqafohen, Tefa i zgjat paketën e cigareve “Partizani” dhe Ruzhdiu i merr nji cigare. E ndërsa Tefa po fliste me dikë tjetër, Ruzhdiun si pa u ndje i merr edhe  tri-katër cigare tjera!
E shef Tefa dhe i thotë:
-O Ruzhdi! Që vjedh muzikë e kam dijtë, por që ke nisë me vjedhë edhe cigare sot po e marr vesh!”

Aktori Llazi Sërbo (1945-2010)
Aktori Llazi Sërbo (1945-2010)

***
Në restorant “Drini” hante darkë aktori Llazi Serbo me nji shok të tijin – Sapo kishte ardhë nga Korça, për xhirimin e nji filmi “Operacioni Zjarri” ku ai aktronte me sukses në rolin e Pal Mëlyshit! Ishte gati ora njimbëdhjetë e natës, kur futet Tefa, që sa kish  dalë nga mbledhja e kolegjumit të revistës “Hosteni” dhe ulet pranë tyne.
-Po si jeni more shoku Pal? – i drejtohet me humor Llazit.
Llazi ia bën me shenjë shokut të vet, “Ore ky është në vete, apo është i shkalluar nga trutë!”
Shoku ia miraton mendimin, i buzëqesh dhe vazhdon të hajë. Vjen kamarieri dhe i zgjat menynë Tefës! Tefa e sheh që të gjitha asortimenteve u kishin ra vizë, dhe e kuptoj që o ishte shaka, o s’kishte asgja me hangër!
-Hë mo Tefë porosit çdo të hash?! – e thotë Llazi.
Dhe Tefa qetësisht iu përgjigjet:
-Mi ban nja dy viza të shkurta dhe nji vizë të gjatë!

***
Ishte ulë Tefa në kafe dhe po pinte nji teke fernet. Në at çast hyn në kafe kontrolli shëndetsor dhe drejtohen te Tefa. Mbasi e përshëndesin Tefën, i thonë që t’u japë gotën.
-Posi jo – u thotë Tefa, dhe fap e ktheu pijen që ishte në gotë. Ata të habitur nga veprimi i Tefës i thonë: Ne e kishim fjalën për pijen dhe jo për gotën. Dhe Tefa pa e prishë terezinë ju thotë:
Më falni, më thatë për gotën, jo çka kishte në gotë!!

Kafja e Madhe - Shkodër
Kafja e Madhe – Shkodër

***
Futet Tefa në Kafe të Madhe, dhe i thotë banakierit mos kishte ndonji paketë “Partizani”.
-Pasha besën Tefë, asnji për bè, – ia ktheu banakieri Lin!
Ndërkohë vjen nji bukuroshe shkodrane, e njoftuna e Linit dhe nën zà i thotë:
-Lin, t’marrsha t’ligat nji “Partizan”, se e kam litarin n’fyt?
Lini ia ban me shenjë dhe i jep fshehtas dy paketa!
Tefa mbasi e pau krejt skenën i afrohet kamarjerit.
-Lin kam me të paditë, ke nisë me strehu edhe Partizan!

***
Shtjefën Palushi (Tefa) e Paulin Selimin mbeten dy krijues të njoftun të humorit shkodran. Tefa ishte i shkurtë e i shtrembtë,  Paulini i hollë e i gjatë…
Si bashkëkrijues humori dhe shokë, ata shkonin e vinin shpesh për vizita te njeni-tjetri. Nji ditë, Paulini e merr Tefën në telefon, dhe i thotë se po kalonte andej kah shpija.
-Po mirë hajde! – ia kthen Tefa.
Mbas disa minutash, bien zilja e derës në shpinë e Tefës…
-Kush asht? – ndigjohet nji zà nga mbrenda.
-Unë Paulini jam, hape Tefë…
-A ti Paulin je, futu nëpër plasë(çarë) të derës… se të xen… ia kthen nga mbrenda Tefa.
Mbas do ditësh, i njëjti rit përsëritet, po tash asht Tefa që i bie ziles në derën e shpisë së Paulinit.
-Kush asht? – pyet Paulini.
-Tefa, Tefa jam, po hape derën…
-Futu, nëpër birë të çilësit se po pritoj me u çu… ia ktheu kusurin Paulini.

Paulin Selimi (1947-2013)
Paulin Selimi (1947-2013)

***
Mbasi qe mërzitë prej komunizmit, Tefës i shkrep në mendja me u arratisë. Dhe niset e shkon në Zogajt ku ishte kufini, me shpresë të arratiset për në Mal të Zi. Po syni vigjilent i kufitarëve të kohës së Xhaxhit, pikas nji burrë shtrembaluq, që po i afrohej kufinit dhe mbasi e rrethojnë ushtarët e kapin dhe shohin se ishte Tefa, që e njifnin të gjithë. E marrin e hypin në një makinë dhe e nisin për në Shkodër. Kur mbërrijnë në Shkodër, policët e pyesin Tefën:
-Tefë, pse deshte me e thy kufinin?
-Po jo mor burra, as në mendje s’më ka shku, – ua kthen Tefa, – Po kisha mbetë në rrugë e s’dijsha si me u kthy në Shkodër. Atëherë thashë: A e din çka baj, ma mirë po i afrohem kufinit, ushtarët kanë me më kapë, e kanë me m’pru me makinë në Shkodër…!!

***
Nji ditë Tefë Palushi kishte marrë grepin dhe ishte ulë në lulishte dhe bante sikur gjuante
peshk. Kalonin njerëz dhe çuditeshin me Tefën.
Paska luejtë mendsh Tefa i shkretë!  – thoshin
-Ça po ban mor Tefë? – e pyet njeni
-A s’e shef, po gjuej peshk!
-Hajt mor i marrë pijmë ka nji birrë, çfarë peshku n’lulishte! Dhe pinë nga nji birre e nji bërxollë. Mbarojnë dhe Tefa vazhdonte me grep në lulishte derisa erdh dikush tjetër edhe e pyet dhe u përsërit historia e nji birre mee bërxollë.
Kur kaloi nji i tretë dhe për me u tallë me Tefën i thotë:
-Hë mor Tefë, a t’ka ra ndonji peshk?
-Për njat zot, n’ma dhansh nji birrë, je i treti që ma han karremin! ia ktheu Tefa

***
Nji ditë Tefa shkon te Mapoja industriale me ble nji palë të mbathuna.
-Mirdita!
- Mirdita Tefë! Ça dëshiron me ble mor Tefë?
-M’duhen nji palë të mbathuna për vedi.
 Dhe shitësja menjiherë i vuni mbi banak nji palë të mbathuna numër i madh, dhe i thotë:
-Tefë, s’kam tjera veç kët numër kam!
Tefa ashtu i dobët e i vogël, i kqyr mbarë e mbrapsht të mbathmet dhe vendos me i marrë. Paguan paret, merr të mbathunat dhe niset me dalë. Kur…
-Tefë, Tefë ku po shkon?! Prit, se ke me marrë kusurin.

-Lene lene, kusurin ma jep b… – i thotë Tefa dhe tërheq derën.

***
Nji ditë vere, Tefa qe ulë te bordura para lulishtes “1 Maji” në Shkodër, nën hije të nji peme. Me dëshirën për me hy në muhabet po edhe për me e tallë pak, nji hetues, që kalonte me “Gaz” aty pari, i thotë humoristit shkodran:

-Ik prej aty mor Tefë, o hyp e t’çova në Degë.

-Unë mezi po rri në tokë, ti më thu me hypë në degë, – ia ktheu Tefa me humor.

***
E pyetën Tefën:
-O Tefë! Kush asht ma i gjati n’Shkodër…
-Unë, – tha Tefa, – pse a ka ma të gjatë se unë?
Ata që ishin rrotull ia dhanë gazit.
-Pse po qeshni – ju kthye Tefa – ba me u hekurosë dal dy metër!!

***
N’ato kohna kishte njerëz që krijonin edhe barcaleta (të konsiderueme reaksionare) që i përhapnin duke thanë se “E ka thanë Tefa!” Ky ishte nji spekullim që bahej me emnin e tij, pse kishte popullaritet të madh në krejt vendin. Tefa bahej nervoz dhe nervozizmin e tij e shprehte jo aq me faktin se ato barcaleta mund t’i edhe hapnin telashe, por sepse brenda batutës nuk kishin art. Sa herë i ndigjonte Tefa këto barcaleta thoshte: “Mund ta pranoj si timen, por kjo barcaletë s’asht as e bukur… s’ka as humor!”.
Pra, edhe në ksi momentesh ai ishte ekzigjent i cilësisë së humorit.

***

Mbasi Tefën e pranuan si piktor/ artist, në Lidhjen e Shkrimtarve dhe Artistave… ai merr pjesë në mbledhjen e parë të Lidhjes. Ngrihet një diskutant në podium dhe mban fjalën e hapjes. Tefa si i ri që ishte, s’i njihte ende të gjithë anëtarët dhe me zë të ulët pyet shokut që kishte pranë: -Kush asht ky mar?
-Skifter Këlliçi! – iu përgjigj ai…
-Po çka don ky n’Lidhje të Shkrimtarve!? Pse s’shkon te Lidhja e Gjuetarëve…!? pyeti Tefa.
.
***
Pak kohë mbas Tërmetit të vitit 1979 në zonën e Shkodrës, qeveria i kohës dërgoan atje Estradën e Tiranës për të krijuar pak atmosferë etuziazmi…
Sapo mbërritën në Shkodër Vasillaq Vangjeli dhe Veli Rada shkojnë te Kafja e Madhe të takonin Tefën si shokë të ngushtë mes tyre…
Sapo futen në kafe, i sheh Tefa dhe i habitur i pyet:
-Po ju mar, ça po kërkoni kndej?
-Po ja, kemi ardhur të japim koncert variete, ta engledisim popullin, në këto ditë të vështira që kalon… – i tha Vasillaq Vangjeli me shpoti..
-Kukuuu për Shkodrën, që s’iu dànë fatkqesitë… Mirë tërmeku, po edhe ju ishit mangut…! shpërtheu Tefa…
.
(Dy barcaleta e fundit janë kontribut i Kel Dukes)

.
(mblodhi dhe redaktoi Jozef Radi)

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.