back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024

Ibrahim Kodra: Një mit i kohës sonë… (1993)

Gazeta

Ibrahim Kodra (1918-2006)
Ibrahim Kodra (1918-2006)

Ibrahim Kodra

Një mit i kohës sonë… (1993)

Piktori Ibrahim Kodra, ka lindur në vitin 1918, në Tiranë.
Ndoqi shkollën e mesme, me mësues Odhise Paskalin, dhe në vitin 1938, fitoi nji bursë studimi dhe shkoi në Itali, në Milano ku regjistrohet në Akademinë e Arteve të Bukura të Brerës. E arrin shpejt pjekurinë artistike dhe shkathtësinë vizatimore, dhe bëhet pjesë e jetës artistike. Merr pjesë në ekspozitat e të rinjëve, në të përhershmen e Milanos dhe i kushtohet studimit të neoklasicizmit të Gojës dhe Sezanit. Në 1944, hap studion e tij të parë në Milano. Megjithëse në provat e para drejtohet nga abstraksionizmi dhe kubizmi, dhe në kët periudhë lufte shfaqet indiferent ndaj lëvizjes së rezistencës. Krijimtaria e kësaj kohe frymëzohet nga Njeriu, ndërkohë që mjetet e tij shprehëse dhe origjinale ngjallin interes të madh ndër kritikët e artit.

Kuadër i Kodrës
Kuadër i Kodrës

Në vitin 1945, bëhet anëtar i grupit “Përtej Guernikës”, dhe në vitin 1946 në grupin “Liria”. Njihet me Paul Elyar, poetin e madh të Francës, i cili do të shkruajë për Kodrën se është: “…primitivi i nji qytetërimi të ri…!” Në vitin 1948, takohet me Pikasson, dhe vjen në Romë në Kongresin e Paqes. Krijimtaria e tij vazhdon e dendur, dhe ekspozitat pasojnë njëra tjetrën. Në vitin 1949, hap ekspozitë vetjake në Venezia, ekspozitë me afreske për triennalen e Milanos. Në vitin 1953, merr pjesë në ekspozitën ndërkombtare të Universitetit të Parisit. Ekspozon së bashku me Pikasson, Ruo, Dyfi, Shaggall, Matisse, Modiglian, në ekspozitën ndërkombëtare në Shiavari.

Ibrahim Kodra
Kuadër i Ibrahim Kodrës

Kështu vazhdon nëpër botë aktiviteti i artistit të madh Ibrahim Kodra, veprën e të cilit e njohin kombe të tjera, por nuk e njeh ende vendi që e lindi, të cilin ai nuk e harron kurrë. Nga artisti që rradhitet ndër më të mëdhenjtë e Europës, mund të mësonin shumë edhe piktorët shqiptarë, sepse ai ditë të gërshetojë atë që njohu nga kultura europiane dhe botërore, me kulturën që mbarte natyra e tij prej shqiptari. Ai, çoi përpara atë që çoi Pikasso në pikturë frymën misterioze dramatike, njerëzore, vezulluese, ballkanase, duke e gërshetuar me mësimet kubiste. Kjo shtrirje e kulturës lindore me perëndimoren formuan stilin dhe e bënë Ibrahim Kodrën Artist të madh! Deri më sot artistët në Shqipëri e njohin Kodrën vetëm nëpërmjet botimeve, mbasi Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë nuk ka asnjë vepër të tij.
Po a është e largët dita në të cilën do të kemi kënaqësinë të shohim në origjinal dora e mjeshtrit Kodra!?
Përgatiti: Luan  Leka (Arbëria 10, 1993)

 

Related Images:

More articles

1 Koment

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.