back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

Artikuj 1935-1939

Emblemi Legjendar nga Lazër Radi (nantor1937)

Emblemi Legjendar nga Lazër Radi (nantor1937) “Rreth Flamurit” 25 vjetori i Pavarsisë Ah, sikur Flamuri të mund t’fliste, do t’na tregonte legjendën e vet të madhe! Por,...

Tragjedija e jonë nga Lazër Radi (1937)

Tragjedija e jonë nga Lazër Radi (1937) Larg... larg ndër do bjeshkë t’thepisuna u ndigjue nji krizmë pushke... Nji hyllë u shkim... Ra nji fli dashunije...

Ironija e fatit nga Lazër Radi (1937)

Ironija e fatit nga Lazër Radi (1937) ...E re dukej nga mosha - e bukur... dhe ecte me hap të ngadaltë... Tue ecë ashtu mendueshëm...

Andrra pesëqinvjeçare nga Lazër Radi (1937)

Andrra pesëqinvjeçare nga Lazër Radi (1937) Asht anakronizëm - thonë disa - me frekuentue çfaqje të ndryshme në kohnat e sotshme të turbullta e të...

Kanga e Jetës nga Lazër Radi (1938)

Kanga e Jetës nga Lazër Radi (1938) I kushtohet shokut E.B. (Elez Braha) I dashur shok! Unë s'po të kuptoj. Nuk e dij, pse të pëlqen kaq...

Shampanjë e valle nga Lazër Radi (1937)

Shampanjë e valle nga Lazër Radi (1937) Shampanja e shijshme shkëlqente ndër kupa t’arta helmi. Nën at atmosferë ndigjoheshin vetëm melodi e tinguj të kandshëm gotash...

Agimi mori dhenë Skicë nga Lazër Radi (1939)

Agimi mori dhenë Skicë nga Lazër Radi Syni nuk m'shijoi nji qiell ma t'kulluet, zemra nuk pati nji dëshirë ma të madhe, dhe nji kangë...

Fol Sheherazade… nga Lazër Radi (1937)

Fol Sheherazade... nga Lazër Radi (1937) Ishte nji natë e zezë plot hije të helmueme... Në natyrë mbretëronte errësina... po ajo, mbretëronte edhe ndër zëmrat t’ona......

Koncerti Tashko – Nji triumf…! Lazёr Radi (1938)

Koncerti Tashko - Nji triumf...! shkrim nga Lazёr Radi (1938) Ky shkrim kaq i ndjerë, asht i shkurtit të vitit 1938, kohë kur Lazër Radi...

Kanga e grisun nga Lazër Radi

 Kanga e grisun nga Lazër Radi Jeta e jonë asht si lulja, - po, po si lulja e hijshme që të vyshket ndër duer... çdo...

Lazër Radi: Migjeni si poet dhe si njeri (1938)

Lazër Radi Migjeni si poet dhe si njeri 100 vjetori i lindjes se Poetit te Vargjeve te Lira Lazër Radi njofton në shtyp vdekjen e...

Shigjeta kah qielli nga Lazër Radi (1937)

Shigjeta kah qielli nga Lazër Radi Njerëz: nji... dhjetë... njimijë të panjoftun... Të gjithë janë mbledhë në oborrin e madh - presin orën e madhe... çastin...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.