Andrra pesëqinvjeçare nga Lazër Radi (1937)

0
9
Lazër Radi 1940
Lazër Radi 1940
Lazër Radi 1940
Lazër Radi 1940

Andrra pesëqinvjeçare nga Lazër Radi (1937)

Asht anakronizëm – thonë disa – me frekuentue çfaqje të ndryshme në kohnat e sotshme të turbullta e të mbushuna me përpjekje të mëdha për t’i ba ballë luftës së madhe që quhet: “Lufta për ekzistencë”.
Partizanët e këtij mendimi të stereotipuem harrojnë me kujtue se njeriu paska, përveç barkut edhe nji shpirt, i cili kërkon ushqim dhe jeton për nji qëllim të naltë.
Ndër këto ditë, në sallonin e shoqënisë “Vllaznia” shijuem çfaqen e dramës kombëtare “Shqipnija e lirë” pune prej Andrea Skanjetit. Qëllimi ishte me t’vërtetë “madhështor”. Mbrenda pak orëve, kaluem si në vegim, çastet ma të lavdishme të historisë së shkëlqyeme të Atdheut tonë. Nuk do të rrekem me zhvillimin e dramës, me interpretimin e aktorëve dhe as me skenarët e përshtatshme, por do të merrem vetëm me qëllimin e dramës.
Tipi i Sokol Mirajt, tip i atdhetarit të vërtetë e të pastër, është paraqitur me ngjyrat ma të gjalla. Ai, kur flet për Shqipninë dhe për shqiptarët, atëherë lëshon zjarr, zjarrin e zemrës së vet, zjarrin e patriotit të kulluar. Sa nevojë kanë zemrat tona për këtë zjarr! “Errësira e akulli” janë simbole të njerëzve të caktuem për humbje. Sot, ma tepër se në kohën e robënisë, kemi nevojë për “Dritë e zjarr”, kemi nevojë që të forcojmë nji “Ndërgjegje kombtare” të vërtetë. Gjaknat duhet të vlojnë, por, duhet të vlojnë për nji “qëllim” të naltë e të drejtë. Çfarë qëllimi ma të naltë mund të ketë njeriu se forcimin e atdheut e përparimin e popullit? Pa dyshim qëllim ma bujar nuk mund të ket. Prandaj, duhet nji nxitës që t’i zgjojë forcat e mshefta të shqiptarëve dhe pastaj të fillohet brumimi i “ndërgjegjes” kombtare. Sot, lypset që zemrat të rrahin me nji ritëm të shpejtë por, vetëm për qëllimin dhe zhvillimin e Kombit. Pra, duhet të gjindet mjeti që të çlirojë ndijesitë e ndryshme në botën e mbrendëshme të “njeriut shqiptar”. Nji faktor i randsishëm asht “Fjala”. Ajo me forcë e vet, ia kalon çdo armate sado të madhe dhe depërton në thellësitë ma të mëdha t’intelektit, të mendjes dhe të zemrës. “Fjala” ka fuqi me zbulue vlerën e vërtetë të njeriut me nji “ideal” e ta nxisi për të kryer vepra të nalta.
E djeshmja kaloi. E sotmja e madhe randon mbi supet tona. Duhet të zgjohemi. Pasqyra e herojve të Rilindjes sonë le të reflektohet ndër zemrat tona, sot, le t’i përdorim të gjitha forcat mendore për naltësimin e popullit, gjithçka arrihet, gjithçka bahet: vetëm të kemi energji mashkulli dhe vullnet të fortë. Qëllimi i ynë për naltësimin e Atdheut do t’arrihet… Mjafton të kemi zhvillue me bardhësi zambaku “ndërgjegjen kombëtare”.
Sokol Miraj, pasanik shkodran dhe patriot i vërtetë, derdhi zjarrin e vet ndër zemrat e spektatorëve, “Andrra pesqindvjeçare” na ngrohu mendjen dhe zemrën. Të punojmë për zjarrin e zemrave…
Shkodër, dhetor 1937.
(Shtypi, Nr. 171, 10 dhjetor 1937)

Related Images:

Artikulli paraprakArthur Schopenhauer – Paraja
Artikulli tjetërFiqiri Dine: Mbani nalt moralin! Kini kurajo dhe durim…
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.