12.5 C
Tirana
E premte, 1 Mars, 2024

Mbeshtet RadiandRadi

spot_img

BBC për Shqiptarët e Zvicrës… dhe nji penelatë refleksioni…

on

|

views

and

comments

Koso-Zvicra
Selfi… Koso-Zvicra 

BBC për Shqiptarët e Zvicrës dhe nji penelatë refleksioni… j. r.

Mbas pak orësh do të jemi dëshmitarë të përplasjes midis së shqipeve të Zvicrës me argjentinasit e Yllit Leo Messi… Fakti që nji grup djemsh shqiptarë përbëjnë zemrën e kombtares së nji vendi, për të cilin Rilindasit tanë largpamës, e mendonin gjithnji edhe për Shqipërinë… nji vend asnjanës, dashamirës, dhe i hapur me Botën mund të bënte që ajo të ishte Zvicra e Ballkanit, më shtyn jo vetëm ndër reflektime, por me bën që edhe nji ndeshje të thjeshtë futbolli ta shohtë ngjyrosur me emocione dhe ta përjetoj si një ëndërr të mbetur pezull të atyre shqiptarëve të kahershëm që kanë mbjellë shumë dashuri për këtë vend…
Si ndeshje futbolli që është, unë uroj që djemtë e Kosovës me forcën e talentit, vullnetit dhe dinjitetit të tyre të na japin nji spektakël të vërtetë futbolli, dhe nëse fitorja vjen prej zotësisë së tyre do të ishte nji sodisfaksion i madh, i jashtëzakonshëm, i pabesueshëm, por edhe humbja s’do të jetë ndonjë tragjedi, është thjesht njëra prej alternativave në nji ndeshje futbolli, ku përballë ke skuadrën e Mitit Maradona…
Ju uroj fitoren shqiptarëve që luftojnë për ngjyrat e atij vendi që Rilindasit e ëndërronin edhe në Ballkan… Nji fitore… që duhet të emocionojë cilindo shqiptar…
1 korrik 2014

Selia e BBC-se
Selia e BBC-se

Heronjtë pabesueshëm të Zvicrës në Kupën e Botës

nga Duke Imogen Foulkes BBC News, Berne

Emri i heroit më të famshëm në historinë e Zvicrës është padyshim Vihelm Teli… Kohët e fundit, një tjetër hero i quajtur Roger Federer iu bashkua atij në madhështinë e famës.
E megjithatë, s’mund të qe parashikuar se heroi i fundit që i bën sot zemrat zvicerane mbushen me krenari do të quhej Xherdan Shaqiri – për të mos përmendur emrat e  bashkëlojtarëve të tij, Valon Behrami, Granit Xhaka, Haris Seferoviç e Admir Mehmedi.
Ata të gjithë janë anëtarë të ekipit kombëtar të futbollit të Zvicrës, i cili aktualisht renditet i gjashti në botë, dhe i vendosur të përplaset sot me Argjentinën, dhe ndër 16 më të mirat e Kupës së Botës në Brazil.
Ata janë të gjithë myslimanë të një vendi që më së shumti ka votuar kohët e fundit për ndalimin e ndërtimit të xhamive.
Të gjithë ata janë emigrantë apo fëmijë emigrantësh që jetojnë në Zvicër, ku votuesit në shkurt të këtij viti përkrahën ligjin për kuota strikte mbi emigracionin e ri. Vetëm 20 vjet më parë, kur Zvicra luante në Kupën e Botës në Shtetet e Bashkuara, anëtarët e ekipit të saj ishin mjaft të ndryshëm nga sot si: Marc Hottinger, Alain Sutter, Stéphane Chapuisat, Jurg Studer… Lind pyetja, pse gjërat kanë ndryshuar kaq shumë?!

Messi (Pleshti Magjik) versus Shaqiri (Xhuxhi Magjik))
Messi (Pleshti Magjik) versus Shaqiri (Xhuxhi Magjik))

Në vitet ’70 dhe ’80, Zvicra tërhiqte punëtorë aktivë nga ajo që atëherë quhej Jugosllavi. Natyrisht mendohej që njerëzit mund të vinin të punonin, dhe mbasi puna e tyre të mbaronte, ata do të ktheheshin në vendin e tyre.
Por planet e paramenduara të industrisë zvicerane nuk arritën të parashikonin shpërbërjen e Jugosllavisë, luftën civile në Bosnje, (ku Haris Seferoviç ka lindur), apo krizën e Kosovës, ku fillimisht i kishin familjet e tyre Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami dhe shumë prej këtyre punëtorëve të përkohshëm, të cilët u bënë të përhershëm; disa prej të cilëve iu dha edhe statusi i refugjatit, dhe familjet e tyre u bashkuan me ta.
http://www.bbc.com (Perktheu Jozef Radi)

Related Images:

Jozef Radi
Jozef Radihttps://www.radiandradi.com
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...
Share this
Tags

I ke lexuar?

Kontesha Bengazina – nga Lazër Radi – Pjesë nga Libri “Vorbulla t’Jetës Universitare” (Roma)

 Nji prej historive ma të bukura studentore, të rrëfyeme mjeshtrisht prej Lazër Radit në librin autobiografik: “Vorbulla t'jetës Universitare”, ku ai me at sinqeritetin e tij...

Katalogimi i Veprës së Plotë të LAZËR RADIT

  Katalogimi i veprës së plotë të LAZËR RADI  Materiali që paraqesim asht nji bibliografi e thuejse krejt Veprës së Plotë të Dr. Lazër Radit, botue dhe...

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin – nga librat e Lazër Radit

Kujtimet e mia me At Zef Valentinin nga librat e Lazër Radit Kanuni dhe teza e doktoraturës Mbasi mbylla llogarinë me Procedurën Civile, në mënyrën ma të...

Te rejat

More like this

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.