back to top
21.5 C
Tirana
E shtunë, 18 Maj, 2024

At Zef (Giuseppe) Valentini (1900-1976) – Shqiptarët

Gazeta

At Zef (Giuseppe) Valentini (1990-1976)
At Zef (Giuseppe) Valentini (1990-1976)

Zef (Giuseppe ) Valentini (1 Korrik 1900-16 Nentor 1979)

Giuseppe Valentini (shqip Zef Valentini) (Padova, 1 korrik 1900 – Milano, 16 nëntor 1979)
ka qenë prift jezuit, albanolog italian dhe profesor i gjuhës dhe letërsisë shqipe
Universitetin e Palermos…
*** 
“At Valentini mbrriti në Shqipní në shtatorin e vjetës 1922.
N’at muej t’âmbël e të praruem vjeshtor,
Shkodra e priti me heshtjen dhe nxehtësinë e rrugëve të saj gjarpnuese,
rrethue me gjethet e zverdhuna të lulvileve n’agoní e me aromat e fshehta
që asokohe vërshonin prej s’mbrendshmi në rrugë,
tue ardh’ prej matanë mureve të nalta t’oborreve të mbylluna”…
Ernest Koliqi

***

“Shqiptarët janë nji popull i çuditshëm.
Të huejve u duket se kanë nji tânsí ligjesh e parimesh qi kundërshtojnë njena-tjetrën,
konflikte të pashërueshme, grindje të mbrendshme ku ndryshimet fetare,
rajonale dhe kulturore,nxisin impulse të papërmbâjtshme shkatrruese,
mirëpo mbas ksaj, kur bâhen gati të shprehin nji gjykim negativ
mbî mundsitë e mbijetesës kombtare, vrejmë se si shpërthen papritmas
prej thellsive të shpirtit të tij nji ndjenjë e fortë vllaznimi qi të shtang e të magjeps…”.
.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.