Arkivi për Kategorin » Poezia «

Kujtesa e Mjegullës (Tiranë 2000) – Jozef Radi Cikel poetik me 12 poezi (1987-1994)

Kujtesa e Mjegullës – Jozef Radi (Tiranë 2000) Cikel poetik me 12 poezi (1987-1994) Ky cikël poetik asht shkëputë nga libri im “Kujtesa e Mjegullës”, botue në vitin 2000. At kohë sapo Lexo Me Teper.

Kajherë trishtimi ka emën t’përveçëm – cikël poetik i Jozef Radit

Kajherë trishtimi ka emën t’përveçëm Cikël Poetik i Jozef Radit shkëputë nga Libri “Fletorja e Vjeshtës” 2011 Ky cikël poetik, asht shkëputë nga Libri Fletorja e Vjeshtës, nji botim i Sh. Botuese Pakti Lexo Me Teper.

Tri poezi nga krijimet e fundit… Jozef Radit

Tri poezi… nga krijimet e fundit Jozef Radi Shakallarja e teposhtës S’asht tragjedi me u shue mbrenda teje kuptimi i zjarrit ruejtun edhe n’kohnat ma të vshtira të ngricës, as me i shlye çastet e ditve dhe netve t’përpjestueme bashkë, as krejt Lexo Me Teper.

Nëpër teh t’nji andrre Poezi (në dy variante)* nga Jozef Radi

Nëpër teh t’nji andrre Poezi (në dy variante)* nga Jozef Radi Ia krisa shplakë natës dhe gjumit e zbathun ndër qiej u lëshova, me nji frymë që s’di n’ishte imja a jo; u përbirova Lexo Me Teper.

Djaloshi i Kërçovës – “Ata që e lanë me dritë jetën time” – Jozef Radi

Ky fragment i shkëputun nga poema: “Ata që e lanë me dritë jetën time”, ka nisë diku e shtatë vjete të shkueme dhe u kushtohet mjaft prejt atyne personazheve që Lexo Me Teper.

Fillimprill në Central Park… Fotopoezi nga Jozef Radi

Fillimprill në Central Park… Fotopoezi nga Jozef Radi Fillimprill në Central Park Pemët zhgarravina qiellit hapërda, e sythet rrijnë tutë të mekun fjale, lulet s’guxojnë me i dalë ngujimit e bari belbëzon me droje do fjalë që pikojnë lang e stinës i Lexo Me Teper.

Dy fjalë për gjuhën shqipe… dhe nji poezi “Veç Shqip” Jozef Radi

Dy fjalë për gjuhën shqipe… dhe nji poezi “Veç Shqip” nga Jozef Radi Që gjuha shqipe asht gjuhë e vjetër, s’asht ndonji zbulim i imi, as më takon mue me e nënvizue Lexo Me Teper.

Tuj shkelë gastare yjesh… nga Jozef Radi

Tuj shkelë gastare yjesh… nga Jozef Radi (skicë për nji poemë të nesërme) Ata që dashurojnë s’pjestojnë asgja me botën,pse ata vetë janë botë jashtë boteTjetër s’kërkojnë veç tjetrin te vedi tjetër s’dhurojnë Lexo Me Teper.

Nën lkurë t’nji vrasësi e t’shumë vrasësve bashkë…

N’lkurë t’nji vrasësi dhe t’shumë vrasësve bashkë… Poezi nga Jozef Radi Kjo poezi asht nji reflektim i thellë e i gjatë mbi hallkat pafund të krimit dhe urrejtjes… nji ankth që duhet t’na Lexo Me Teper.

Pak poezi për ata që marrin detin… nga Jozef Radi

 Pak poezi për ata që marrin detin… nga Jozef Radi Nga libri “Fletorja e Vjeshtës” 2011 Në ciklin e fundit të librit “Fletorja e Vjeshtës”, tema e emigracionit ze nji vend mjaft Lexo Me Teper.

Requiem për Pashko Gjeçin Jozef Radi (Fletorja e Vjeshtës)

Requiem për Profesor Pashko Gjeçin… Jozef Radi (Fletorja e Vjeshtës) u shue si qiri nji njerì… jo, s’u shue bota u shue pak homer, pak gëte, pak dante shqipnie u shue shum njeri Lexo Me Teper.

Me mbetë andërr… poezi nga Jozef Radi

Me mbetë andërr… poezi nga Jozef Radi (Dikur… kisha lanë nji shënim delikat dhe disi ironik… …Kohë ma vonë u riktheva te shënimi, e gjeta njaty të paluejtun e të papëlqyem… Edhe pse u Lexo Me Teper.
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook