back to top
25.5 C
Tirana
E diel, 16 Qershor, 2024

Testamenti i Princit Gjon Muzaka

Gazeta

Folklori Shqiptar
Folklor Shqiptar

Testamenti i Princit Arber

Gjon Muzaka (Giovanni Musachi)

“Prindi që le birin e tij të mësuar, por të varfër
thuaj se i ka lënë gjithçka.
Por ai prind që e le të birin të pa mësuar dhe të pasur,
thuaj se nuk i ka lënë asgjë…!”
Gjon Muzaka

“Gjithçka që është nën Diell është kotësi!”

“Ejani o bijtë e mij, e dëgjoni,
po ju mësoj se ç’është frika ndaj Zotit:

Sytë e Zotit janë mbi të drejtët
dhe veshët e tij janë ndaj lutjeve të tyre.

Fytyra e Zotit është kthyer nga keqbërësit,
që t’i zhdukë nga faqja e dheut.

Të drejtët ngritën zërin, dhe Zoti i dëgjoi,
dhe i çliroi nga të gjitha shqetësimet e tyre.”

Pirroja, Mbreti i Epirit,
mbante të shkruar në një unazë këto fjalë:
“I virtutshmi e ka pak të shpërblehet si sundimtar i botës,
por i ligu e ka shumë pak të ndëshkohet duke ia marrë jetën!”

“Është i nderuar midis të nderuarve,
ai që fati e godet pa faj dhe
është më i poshtëruar i të poshtëruarve,
ai që fati e ngre pa merituar!”

“Atë që mund ta bëni me paqe,
mos e bëni me luftë!”

Stema e Principates Muzaka
Stema e Principates Muzaka

“Atë që mund të fitoni duke e kërkuar me lutje
mos e rrëmbeni me forcën e armëve!”

“Atë që mund ta qortosh fshehtas
mos e poshtëro publikisht!”

“Prindi që le birin e tij të mësuar por të varfër
thuaj se i ka lënë gjithçka.
Por ai prind që e le të birin të pa mësuar dhe të pasur,
thuaj se nuk i ka lënë asgjë!”

“Është më mirë një ndihmë e vogël
që vjen në çastin kur duhet,
se sa një ndihmë e madhe
që nuk vjen në çastin e duhur por vonon!”

“Njeriu që me anë të forcës është bërë tiran,
është më mirë të kthehet në një skllav të së drejtës!”

“Nuk mjafton që një njeri të jetë i mirë,
por është e domosdoshme që ai të shmangë çdo rast apo mundësi,
që mund t’i afrohet atij për t’u bërë i keq!”

“Njeriu të mos harrojë kurrë sa jeton
se lumturia është vetëm hua,
ndërsa mjerimi
është një trashëgim prej natyre!”

Gjon Muzaka - Testament
Gjon Muzaka – Testament

(Marrë nga https://www.facebook.com/pages/Bashkësia-e-Degëve-të-PSHDK-Zvicër)

Pak rreshta mbi Gjon Muzaken

Gjon Muzaka (italisht: Giovanni Musachi) (lindi 1445? – vdiq 1515?)
Fisnik shqiptar nga Familja Muzaka, që historikisht kanë sunduar në rajonin e Myzeqesë.
Në vitin 1510, ai shkroi “Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi” (Kujtim i shkurtër mbi pasardhësit e familjes sonë të Muzakajve).
Vepra e tij u botua ne Chroniques gréco-romaines të Karl Hopf, Paris 1873, p. 270-340.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.