back to top
33.5 C
Tirana
E enjte, 25 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

"Vitet '30"

“Gremina e dashunis” një roman jo shumë i njohur i Mustafa Greblleshit – nga Sakip Cami

“Gremina e dashunis” një roman jo shumë i njohur i Mustafa Greblleshit nga Sakip Cami “Gremina e dashunis”, ribotuar më 1944, në fakt është një libër i famshëm...

Mendimi nacional i Lazër Radit – Publicistika e Lazër Radi – Vepra 9 dhe 10 – nga Leka Ndoja

Mendimi nacional i Lazër Radit  - Publicistika e Lazër Radi - Vepra 9 dhe 10 nga Leka Ndoja Në mungesë të Institucioneve - Jozef Radi, i biri, arriti...

Zullumi i pseudoartistave shqiptarë! – nga Gjergj Jozef Kola

Zullumi i pseudoartistave shqiptarë! nga Gjergj Jozef Kola Refleksione të artit e jetës Ky detaj i Ferrit të Kolë Idromenos e kallxon me nji metaforikë gjeniale se...

Përkthyesi nga Ferri, i Poemës me Stalin, të autorit nga Mali i Zi… – Triptik nga Visar Zhiti

Përkthyesi nga Ferri i Poemës me Stalin, të autorit nga Mali i Zi Triptik nga Visar Zhiti 1. “...Lazër, dil jashtë...! ...zgjidheni dhe lëreni të ecë...” -...

“Bari i Ndangûhes” Kallzim i nji plaku aprripas në vitet ’30 – Me nji reflektim nga Ilir Seci

"Bari i Ndangûhes" (Visaret e Kombit) Kallzim i nji plaku aprripas në vitet '30 Me nji reflektim nga Ilir Seci "Në kerrsh të Hordopit, afër Shpellës...

“Yjet e pashuar” të viteve ’30 ose Iluminizmi Shqiptar! nga Alma Lama

  "Yjet e pashuar" të viteve ’30 ose Iluminizmi Shqiptar! nga Alma Lama Pesë vitet e kërkimeve në Bibliotekën Kombëtare, për studiuesen kosovare, Resmije Kryeziu, janë kurorëzuar së...

Sigmund Freud – Psikoanaliza – Rekomandimet e mjekut – Përktheu Dr. Lazër Radi

Sigmund Freud Psikoanaliza - Rekomandimet e mjekut Botim me përkthimin e Dr. Lazër Radit Ardhja në shqip e një autori sistem-krijues të teorisë së psikanalizës siç është...

Visar Zhiti për dorëshkrimin “Ato vite të paharruara ’30..”

Visar Zhiti për dorëshkrimin “Ato vite të paharruara tridhjetë...” I dashur Prof. Lazёr, vlerёsimet dhe gjёrat qё mё kanё pёlqyer më shumё nuk po t'i rishkruaj. Po...

Letrat shqipe, si botohej në vitet ’30 Ben Andoni (mapo)

Letrat shqipe - si botohej në vitet '30 nga Ben Andoni (mapo) Me shumë mundim, Migjeni, kishte mbledhur pak para. Bashkëkohësit e tij tregojnë se...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.