back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Tregim

Bredhi i Krishtlindjes… për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola

Bredhi i Krishtlindjes... për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola Pak rreshta mbi tregimin dhe autorin e tij Gjergj Kola... Gjergj Kola asht sa poet aq...

Fati i njeriut… tregim nga Dine Dine

Fati i njeriut... tregim nga Dine Dine Ishte sezon pushimesh. Shtëpia e Kulturës në Lushnje, ato ditë ishte bosh, ndaj dhe regjizori i teatrit dhe estradës...

Drama e buratinave ose pragfestash nandori… tregim nga Gjergj Kola

Drama e buratinave ose pragfestash nandori… tregim nga Gjergj Kola Deri në shekullin e 15, amfiteatri buzë Adriatikut ishte i mbushun me spektatorë. Anash nëpër lozhe...

Parajsës, anash dhe mespërmes! Tregim nga Gjergj Kola

Parajsës, anash dhe mespërmes! Tregim nga Gjergj Kola Nji qenie e gjallë, e strukun në hijen e vet, mezi kallxon se ka jetë dhe njashtu...

Kometa e lirisë… tregim nga Gjergj Kola

Kometa e lirisë... tregim nga Gjergj Kola Requiem për Rini Monajkën Mbramja sapo ka ra dhe hijet përplasen në derë me goditje të hekurta. Spiunët...

Kostumi i shkon budallait, dhëndrit dhe të vdekurit… Rezart Palluqi

Kostumi i shkon budallait, dhëndrit dhe të vdekurit... tregim nga Rezart Palluqi Kam qenë dhe jam përkrahës i idesë se bota e brëndshme dhe e jashtme...

Lotët e Babës… tregim nga Desantila Qerimaj

Kur ma së pari, shfaqesh bindshëm... Jozef Radi Desantila Qerimaj, shfaqet për të parën herë seriozisht në botën e letrave përmes këtij shkrimi mjaft domethanës....

Jerina ose mbretnesha e luleve! – tregim Gjergj Kola

Jerina ose mbretnesha e luleve! tregim nga Gjergj Kola Jerina Shirokës... ia kushtoj! Në teatrin e qytetit sapo asht mbledhë mbi skenë llomi i qytetit të...

Hallet e Hallë Qomilit tregim nga Ylli Demneri

Nji vetparaqitje nga Ylli Demneri... Më ka pëlqyer gjithmonë humori, po aq sa vetmia apo heshtja poetike. Jo vetëm humori i të tjerëve,...

Kriza… Tregim nga Edmond Hasani

Kriza... Tregim nga Edmond Hasani Më së fundi më ra edhe zgjebja! Kruhesha lart e poshtë si i çmendur dhe mallkoja veten duke menduar se të...

Koliqi… në nji tregim, kushtue Dom Lazër Shantojës

Nji çuterr në Helveti... Tregim nga Ernest Koliqi (Kushtue Kujtimit të Dom Lazër Shantojës) A e njef ti or vlla, at dobsim shpirtnuer qi me nji...

Ata ishin katër… tregim nga Mira Vl…

Ata ishin katër... tregim nga Mira Vl... Ata ishin katër... Një stërgjyshe, dy gjyshër dhe Ai. Ata ishin katër... dhe erdhën nga ai vend i largët...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.