back to top
24.5 C
Tirana
E diel, 14 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Millosh Gjergj Nikolla

Zullumi i pseudoartistave shqiptarë! – nga Gjergj Jozef Kola

Zullumi i pseudoartistave shqiptarë! nga Gjergj Jozef Kola Refleksione të artit e jetës Ky detaj i Ferrit të Kolë Idromenos e kallxon me nji metaforikë gjeniale se...

Migjeni – uragan i pandërprem – nga Behar Gjoka

Migjeni - uragan i pandërprem nga Behar Gjoka "Ndoshta, kjo poezi sot mund edhe të mos kuptohet sa duhet, ka mundësi edhe të mos çmohet dhe...

Duke u ndalur në dorëshkrimet e disa poezive të Migjenit

Duke u ndalur në dorëshkrimet e disa poezive të Migjenit “E papërsëritshme ndjesia, kur me gishtërinjtë e tu, mund të prekësh fletët ku Poeti, hidhte...

Në 84 -vjetorin e Dritero Agollit Thanas L. Gjika

Në 84 -vjetorin e Dritero Agollit nga Thanas L. Gjika Disa zotërinj bënë mirë që përkujtuan në disa gazeta në atdhe dhe në diasporë ditëlindjen e...

Lazër Radi – intelektuali që triumfoi mbi ndëshkimin… Gjovalin Kola

Lazër Radi - intelektuali që triumfoi mbi ndëshkimin... nga Gjovalin Kola Ndër intelektualët e parë të burgosur, prej nëntorit të vitit 1944, e të diplomuar...

Migjeni dhe unë nga Ernest Koliqi (1974)

Migjeni dhe unë... nga Ernest Koliqi (1974) Dosja e “Arbërisë” Kush merret me politikë duhet të llogarisë edhe pasojat që rrjedhin nga një veprimtari e tillë,...

Mbi frymën e stilit dhe jetës së Nietzsche-s në egzistencën e Migjenit

Mbi frymën e stilit dhe jetës së Nietzsche-s në egzistencën e Migjenit Gjezeko 2013 Refleksione jete Vetëm kush ka mundësinë me e njoftë Nietzsche-n dhe Migjenin...

Cenni biografici sul Dr. Lazër Radi

Cenni biografici sul Dr. Lazër Radi Lazër Radi, nasce il 29 gennaio del 1916 a Prizren (Kossovë), città conosciuta per la famosa “Lega degli Albanesi”...

Migjeni dhe Dr.Lazër Radi – Këze Kozeta Zylo

 Migjeni dhe Dr. Lazër Radi nga Këze - Kozeta Zylo (Rreth librit “Një verë me Migjenin” i Dr. Lazër Radit) Autori i librit është ndër të...

Lazër Radi: Migjeni si poet dhe si njeri (1938)

Lazër Radi Migjeni si poet dhe si njeri 100 vjetori i lindjes se Poetit te Vargjeve te Lira Lazër Radi njofton në shtyp vdekjen e...

Lazër Radi: Një verë me Migjenin

 Lazër Radi: "Një verë me Migjenin" Libri u redaktua dhe u përgatit për botim nga Jozef Radi Shtëpia botuese "Liria", Tiranë 1998, 1000 kopje...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.