back to top
31.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Gjergj Kola

Kardinali që tejkaloi vdekjet e veta, në Vendin e Harrimeve… nga Visar Zhiti

Kardinali që tejkaloi vdekjet e veta, në Vendin e Harrimeve... nga Visar Zhiti Fjala e mbajtur në Kishën e Shqiptarëve në Romë, “San Giovanni della Malva...

Ja pse u dekorue Shyqyri Qoku – 41 vjet që e ka shkye për gjymtyrësh… nga Fritz Radovani

Ja pse u dekorue Shyqyri Qoku 41 vjet  që  e  ka  shkye  për  gjymtyrësh...   nga Fritz Radovani Në 70 vjetorin e permbytjes së Shqipnisë... (17 Prill 1935 -...

Elona Culiq… dhe Libri i saj Fitues… nga Leon Lekaj

Elona Culiq... dhe Libri i saj Fitues Dy fjalë n'Patitullni...  nga Leon Lekaj I falem gjithçkasë dhe të gjithëve që kanë zgjue poezi n’mue atëherë kur... gjithmonë kur... elona...

Nji gjysë mijëvjeçarit në nji rresht… tregim nga Gjergj Kola

Nji gjysë mijëvjeçarit në nji rresht… tregim nga Gjergj Kola Arta asht nxanësja ma e zhdërvjelltë e klasës, porse tuj kenë klasë sportive asaj i duhet...

Historia e Florës… tregim nga Gjergj Kola

Historia e Florës... tregim nga Gjergj Kola (Love story) Flora sapo hyni në studion e radios e unë po e shoh se si krahët e saj të...

Parathanie e dramës “Dashunia me Birë në Zemër” e Gjergj Kolës

Secili prej nesh e ka nji poet... Parathanie e dramës “Dashunia me Birë në Zemër” e Gjergj Jozef Kolës Çdo krijesë artistike, prej bestsellerit ma gjenial...

In Memoriam, Kapidan Deda i Gjonit të Markagjonit

In Memoriam, Kapidan Deda i Gjonit të Markagjonit Sot, me datën 23 janar 2015, vdiq Kapidan Deda i Gjoni të Markagjonit, përfaqësues i brezit të vjetër të...

Bredhi i Krishtlindjes… për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola

Bredhi i Krishtlindjes... për Vitin e Ri. tregim nga Gjergj Kola Pak rreshta mbi tregimin dhe autorin e tij Gjergj Kola... Gjergj Kola asht sa poet aq...

Konkursi “Poezia Shqipe – 2014”

Mbi nji konkurs letërsie dhe nji rregullues genesh… Gjuha asht sekreti ku ruhet tanë sistemi gjenetik i mbijetesës së nji kombi. Kët urtësi e kanë...

Drama e buratinave ose pragfestash nandori… tregim nga Gjergj Kola

Drama e buratinave ose pragfestash nandori… tregim nga Gjergj Kola Deri në shekullin e 15, amfiteatri buzë Adriatikut ishte i mbushun me spektatorë. Anash nëpër lozhe...

Parajsës, anash dhe mespërmes! Tregim nga Gjergj Kola

Parajsës, anash dhe mespërmes! Tregim nga Gjergj Kola Nji qenie e gjallë, e strukun në hijen e vet, mezi kallxon se ka jetë dhe njashtu...

Dy vllazën – dhe nji dashni përtej jetës e vdekjes… Gjergj Kola

Dy vllazën - dhe nji dashni përtej jetës e vdekjes... tregim nga Gjergj Kola Në Tiranën e viti 1942, sapo ka ra sirena e alarmit dhe...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.