back to top
34.5 C
Tirana
E shtunë, 22 Qershor, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Burgu i Spaçit

“Podmoskovnije Vjeçera” – ese nga Kastriot Fetahu

"Podmoskovnije Vjeçera" Ese nga Kastriot Fetahu Askush nuk e di sesi udhëtoj, kur jam i vetëm në makinë. Duket sikur i ngjaj një ushtari të vetmuar...

Një lajm që kaloi pa vëmendjen e duhur – nga Alba Kepi

Një lajm që kaloi pa vëmendjen e duhur nga Alba Kepi Ka një lajm që kaloi pa vëmendjen e duhur politike, mediatike, publike, show analitike,...

Çfarë ndodhi në Burgun e Spaçit më 11 prill 1985, kur vdiq diktatori – nga Bedri Blloshmi

Ç'ndodhi në Burgun e Spaçit më 11 prill 1985, kur vdiq diktatori nga Bedri Blloshmi Më 11 prill 1985 kur ngordhi krimineli E. Hoxha, në burgun...

Njerëz që e meritojnë të quhen “Njerëz” – Rreth veprës “Burgu i Spaçit” të disidentit Dine Dine – nga Lek Mirakaj

Njerëz që e meritojnë të quhen “Njerëz” nga Lek Mirakaj Rreth veprës “Burgu i Spaçit” të disidentit Dine Dine Pas librit “Mbi Varkën e Karontit”, dëshmi e...

Edhe dy libra të Dine Dines… – nga Visar Zhiti

Edhe dy libra të Dine Dines… nga Visar Zhiti - Ishim bashkë në burgjet e Spaçit dhe të Qafë-Barit, ku me vite na shkatërronte robëria dhe...

Përtej keqardhjes për atdheun tim… nga Klodi Stralla

  Përtej keqardhjes për atdheun tim... nga Klodi Stralla Po lexoj një libër me kujtime të një të burgosuri politik të diktaturës, aktualisht me banim në SHBA,...

Arratisja drejt lirisë… – ngjarje e vërtetë nga Agim Xh. Dëshnica

Arratisja drejt lirisë... ngjarje e vërtetë nga Agim Xh. Dëshnica Ngjyrimet e vjeshtës shtriheshin në ultësira, ashtu si mjegullat e largëta zbardhnin përgjatë kreshtash e në maja malesh. Ishin kohë...

Një realitet që e vërtetoi koha… – nga Kurt Kola

Një realitet që e vërtetoi koha... nga Kurt Kola Shumë kohë përpara, kur isha në burgun e Burrelit, kam lexuar librin: Fiziologjia dhe psikologjia e...

Letërsia e burgut, si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese – Hasan Bajo bashkëbisedon me gazetarin e Diellit – Sokol Paja

Letërsia e burgut, si letërsi kujtese, morali dhe qëndrese Hasan Bajo bashkëbisedon me gazetarin e Diellit - Sokol Paja Hasan Bajo, i përndjekur, i persekutuar dhe...

Në Burgun e Spaçit me Miqtë e gazetarëve mbas 35 vitesh – etyd nga Jozef Radi

Në Burgun e Spaçit me Miqtë e gazetarëve mbas 35 vitesh etyd nga Jozef Radi kushtuar Xhelal Koprenckës, Vangjel Lezhos, Fadil Kokomanit Jashtë bie shi, shumë shi... Brenda...

Dokumente nga Burgu i Spaçit – 21 Maj 2020 – nga Kastriot Dervishi

Dokumente nga Burgu i Spaçit - 21 Maj 2020 nga Kastriot Dervishi Dhoma e operativit në Spaç Kjo është dhoma e punëtorit operativ të Sigurimit të Shtetit...

Lirime, ridënime, rikthime… dhe kujtime! – nga Maks Rakipaj

Lirime, ridënime, rikthime... dhe kujtime! nga Maks Rakipaj ...Pas revoltës së '73-it, ishte e vështirë për të burgosurit e ndershëm të liroheshin edhe pasi e...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.