Sa aktuale…! Edhe mbas 101 vjetësh!! Fritz Radovani

Vajzat shqiptare me 28 Nentor

Vajzat shqiptare me 28 Nentor

Sa aktuale…! Edhe mbas 101 vjetësh!!

nji refleks nga Fritz Radovani

Në 70 vjetorin e përmbytjes së Shqipnisë…

Atdhetari Mark Kakarriqi, nji bashkpuntor i Luigj Gurakuqit dhe Ismail Qemalit, për ngritjen e Flamurit kombtar në Vlonë, me 28 Nandor 1912, (edhe ky për çudi i “harruem”…) në vitin 1913, ishte aksioner në Vjenë. Nji gazetar e pyeti për luftën e shkodranëve në mbrojtje të qytetit të Shkodres, të rrethuem nga malazezët: Po kur, të mbarohen burrat, çka keni ndër mend me ba ju? Marku e shikjoi… dhe iu përgjegj shumë gjakftohët:
“Keni harrue zotni, se luftën te na kanë me e vazhdue gratë trimnesha!”
Tue shikue fotot e masipërme m’u kujtue kjo thanje e Mark Kakarriqit në Vjenë dhe pyeta vedin:
Cila nga këta Vajza Shqiptare në 28 Nandorin e 2014… nuk ka me qenë nji Norë e Dedë Gjo’ Lulit, o nji Tringë Smajlje, Katrin Tomja apo Shote Galica…?

Dita e bukur e Festës sonë Kombëtare, vajzat veshun Kuq e Zi...

Dita e Festës sonë Kombëtare, vajzat veshun Kuq e Zi…

E pikrisht, këtyne Vajzave, u ka këndue edhe i madhi poet kombtar At Gjergj Fishta:

“…Edhe t’mirë po e kisht’ ba nana:
Ardhun shtatit si “breshana”,
synin hyllë, ballin si hana,
dishka njethë si molla n’gêm:
qi ka dalë m’ka ashtu té dera,
sikur ban me çilë prandvera;
sikur ban dielli me dalë
nëpër aha, brej e halë:
Kaq gja t’mirë Zoti ka falë!

***
E ta dijë Knjazi n’Cetinë,
se edhe n’qitt Shqiptarët ai fare,
der’ t’jetë gjallë ndo’i bijë Shqiptare,
qi për erz, Besë, e Atdhé,
këto edhe desin si me lé…”
At Gj. Fishta, TRINGA te “Lahuta e Malcis”

Pra, qysh 101 Vjet që këta dy Burra e vlersonin dhe parashikonin Vajzën shqiptare…
Melbourne, Dhjetor 2014.

(Foto të marra nga interneti: 28 Nandor 2014)

Lini një Përgjigje

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook