back to top
28.5 C
Tirana
E enjte, 13 Qershor, 2024

Monografi nga Lazër Radi: Misteret e një ministri

Gazeta

Misteret e një ministri
Misteret e një ministri

“Misteret e një ministri” Monografi nga Lazër Radi,

mbi jetën dhe veprën e intelektualit Mirash Ivanaj.

Redaktimi Jozef Radi Shtëpia botuese “Lilo” me kopertinë të Eleni Laperit.
Tiranë 1994, 1000 kopje, (fq. 104)

Lazër Radi kishte nji dorëshkrim të hershëm mbi profesorin dhe reformatorin e madh të shkollës shqipe: Mirash Ivanaj. Megjithatë ishte i pakënaqun, sepse s’qe asgja ma shumë se nji pikë uji në oqean. Mbas ’90, duke shfrytëzue njohjet e tij me historianin, Luan Malltezi, ai mundi të futet në arkivin e shtetit dhe të konsultojë materiale mjaft interesante nga jeta e Ivanajt. Kështu që shënimet e tij u banë ma të plota dhe i dhanë mundësinë jo vetëm botimit të këtij libri, por i hapën rrugën edhe një libri poetik me poezi të shkrueme në serbisht nga dy vllaznit Ivanaj, Mirash dhe Martini…

“Nuk ka dyshim se realizimi ma i madh i Mirash Ivanajt asht reforma e madhe dhe radikale e arsimit tonë kombëtar. Kjo ishte nji vepër tepër e guximshme po të merret parasysh se u krye në vitin 1933, në nji mjedis të brendshëm tepër konservator, intolerant e rrezikshmërisht refraktar ndaj çdo risije. Nga pikpamja ndërkombëtare, kjo reformë prekte interesat e nji grupi shtetesh të mëdha e të vogla, prekte interesat e institucioneve fetare, etjerë… l.r.

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.