back to top
23.5 C
Tirana
E diel, 23 Qershor, 2024

Pse ma vratë Musinenë!? – Poezi nga Meti Fidani

Gazeta

Musine Kokalari... ëndrrimtarja e përjetshme
Musine Kokalari… ëndrrimtarja e përjetshme

Pse ma vratë Musinenë!?

Respekt dhe krenari
për këtë intelektuale të klasit europian e botëror,
që regjimi enverian e dënoi
me burgim e internim të përjetshëm, opozitaren e parë antikomuniste…
Ky mbetet një nga krimet më të paskrupullta të diktaturës…
Jo vetëm ne që e kemi njohur,
por gjithë brezat duhet të përulen me respekt,
çdo 14 gusht, në përvjetorin e vdekjes…
së pavdekshmes Musine Kokalari!
Meti Fidani, 14 gusht 2016

Musine Kokalari (1917-1983)
Musine Kokalari (1917-1983)

Pse ma vratë Musinenë!?

Poezi nga Meti Fidani

Diktator, me dyqind shokë
që vret mendje, që pret kokë
o shpirtkazëm, o Enver
Musinenë, ti mos ma merr!

Ju diktatë e ju rezila
ju bre bisha e ju katila,
ju ministra e ju bllokmenë
ma prangosët Musinenë?!

E vratë ju mendjen e zgjuar
ata sy, aq të kulluar
ata sy që larg u tretën
vrat’ shkrimtaren, vrat’ poeten…

Pse ma kalbët në tortura,
Apo tha: “Poshtë diktatura!”
Pse ma lidhët me zinxhira,
pse bre, pse? Ju vraft’ e mira!

O diktatë, o mor syleshë
mos e mbysni një mbretreshë,
Lidhur syt’ e lidhur gojën
Pse mor mos ju pafshim bojën!

Ju pyklesha, ju gdhënj drrasë
prokurorë veç me pesë klasë
Pse ma lidhët këmb’e duar
A kishit zemër, o të uruar?!

Pse Enver ia nxive jetën
pse në sy, t’tha të vërtetën
pse s’e le, të shkoj’ përpara
pse Enver, të humbtë fara

Të humbt’ ajo far’ që mbolle,
pse e mbylle n’at’ kasolle
aman, t’mos kujtoj se plasa
at’ barakën me dërrasa.

Ja, aty ku rresht Rrësheni
Pse e mbylle, o qenbirqeni
At’ zonjëz ndër Kokalarët
Soj i parë, ndër të parët

E kujtoj, të qaj, të thërres
po çfar’ bëtë o derëzes
pse më vratë Musinenë
ptuu… u çmendshi… e marrçi dhenë!

Related Images:

More articles

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Portali Radiandradi.com, prej 11 vitesh dhuron kontribute të përditshme në shumë fusha të kulturës, historisë dhe vlerave shqiptare. Herë pas here siti ka nevojë për mirmbajtjeje, rikonstruktim si dhe rikonceptim në formatin letër. Për ta mbajtur këtë punë shumvjeçare, ndër më seriozet dhe më të lexuarat që të vazhdojë aktivitetin bëhet e domosdoshme mbështetja e lexuesve.

Jozef Radi

Redaktor i Radi & Radi

Artikujt e fundit

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.