back to top
31.5 C
Tirana
E shtunë, 20 Korrik, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Meti Fidani

Qershitë e Enverit… – nga Meti Fidani

Qershitë e Enverit... nga Meti Fidani Mbas ’90, u bëra edhe unë pronar si të gjithë... Tokë buke dhe pemë frutore. Rreth 100 rrënjë mollë dhe...

Tri ditë në mërgim… rrëfim nga Meti Fidani

Tri ditë në mërgim... rrëfim nga Meti Fidani Kloni filloi të bëhej vrima-vrima… Turmat e devollinjve nuk përmbaheshin. Burra, gra, fëmijë, kush të mundte të dilte në...

Unë Meti, një demokrat pa parti – rrëfim ngë Meti Fidani

Unë Meti, një demokrat pa parti rrëfim ngë Meti Fidani Tok me urimin për vitin e ri, shumë miq po më ngacmojnë se pse po qëndroj...

Të vdesësh për të qenë e lirë… ese kushtuar martires Marie Tuci – nga Emi Krosi

Të vdesësh për të qenë e lirë... ese kushtuar martires Marie Tuci nga Emi Krosi Kushtuar vajzës Mirditore, mësueses Marie Tuci, (1928-1950) të cilën regjimi enverian e...

Pa ty, Sevasti Qiriazi – nga Meti Fidani

Pa ty, Sevasti Qiriazi nga Meti Fidani Në 70 vjetorin e vdekjes Ç'qe ky fat i zi, për ty mësuesja Sevasti?! Unë nuk mundem ta kuptoj! Dikush...

Kjo shtëpiçka me qerpiçka… – Vargje nga Meti Fidani

Kjo shtëpiçka me qerpiçka Vargje nga Meti Fidani Në shtëpiçkën me qerpiçka 8 nëntor, lindi partiçka Dhe u rrit në ball' t'furtunës Sokoleshë, Parti e Punës Sokoleshë, por mbet' beqare Thonë...

Feriku i Fidaneve – nga Meti Fidani

Feriku i Fidaneve nga Meti Fidani Xhaxhai im Feriku, ishte më i madhi dhe më i urti i 5 vëllezërve Fidani. Ndoshta më i urti po...

Marie Tuci (1928-1950) – Mirditorja që sfidoi komunizmin

Marie Tuci (1928-1950) - Mirditorja që sfidoi komunizmin Si e masakruan vajzën 22 vjeçare dhe vdekja e saj makabre me një mace të egër futur në...

Unë, Qytetari i Lubonjës… nga Meti Fidani

Unë, Qytetari i Lubonjës... nga Meti Fidani Veç budallallëqeve tjera të kohës, ishin edhe ca nga ato që u thoshnin “Nisma Revolucionare...” Në kongres'n e 7-të të...

Pse ma vratë Musinenë!? – Poezi nga Meti Fidani

Pse ma vratë Musinenë!? Respekt dhe krenari për këtë intelektuale të klasit europian e botëror, që regjimi enverian e dënoi me burgim e internim të...

Dy poezi satirike nga Meti Fidani

Dy poezi satirike nga Meti Fidani Me Meti Fidanin, jam prej vitesh mik nga vjershat e tij! Si devolli, i ka të rrallë shokët si...

Katër Poezi dhe shumë humor nga Meti Fidani

Katër Poezi dhe shumë humor nga Meti Fidani Qepa Bozhgradare Dikur dë Miras zbrita që ngaj Nikolica mbledhur qepët arash kapica-kapica Të gjeta dë bashtët qep' thurnje kurorë të kish hipur nuri... qëndisur...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.