back to top
26.5 C
Tirana
E hënë, 15 Prill, 2024
- Advertisement -spot_img

TAG

Diktatori

Dritëz Shprese – 39 vjet më parë – nga Ramadan M. Pasmaçiu

Dritëz Shprese - 39 vjet më parë nga Ramadan M. Pasmaçiu Ai mëngjes sikur ishte i zhytur i tëri në një dritë krejt tjetër. Në qiell...

Nga balta te yjet… – 40 vjet më parë shuhet Musine Kokalari – nga Visar Zhiti

Nga balta te yjet… - 40 vjet më parë shuhet Musine Kokalari - nga Visar Zhiti Një poezi dhe burgu i shkrimtares së parë shqiptare, Musine Kokalari...

Humanizmi dhe vlerat e tij nuk vdesin kurrë…! nga Jozef Radi

Humanizmi dhe vlerat e tij nuk vdesin kurrë...! nga Jozef Radi Fjala e mbajtur te Vatra mbi librat "Pertej Harrimit" dhe "William Shakespeare" Të nderuar miq, Së...

Çfarë ndodhi në Burgun e Spaçit më 11 prill 1985, kur vdiq diktatori – nga Bedri Blloshmi

Ç'ndodhi në Burgun e Spaçit më 11 prill 1985, kur vdiq diktatori nga Bedri Blloshmi Më 11 prill 1985 kur ngordhi krimineli E. Hoxha, në burgun...

Musine Kokalari mbas burgut i shkruan Diktatorit… Ai me të kuqe mbi letrën e saj shënon: “Bisedova me Kadrinë! Qëndron shumë keq!”

Musine Kokalari mbas burgut i shkruan Diktatorit Diktatori me të kuqe mbi letrën e saj shënon: "Bisedova me Kadrinë! Qëndron shumë keq!" Z. Enver Hoxha Sekretar...

Takimi me Diktatorin në zyrën e tij – nga Gjeto Vocaj

Takim me Diktatorin në zyrën e tij nga Gjeto Vocaj Të nesërmen u takuam në redaksi me prof. Bedri Dedjen, dhe ai në orën 9.30 mori...

65 vjet nga Promemoria drejtuar diktatorit Hoxha – nga Albert Vataj

65 vjet nga Promemoria drejtuar diktatorit Hoxha nga Albert Vataj Kasëm Trebeshina, kushtrimi i zëshëm i disidencës, komunisti idealist që sfidoi si pakkush diktaturën…   Kasem Trebeshina, ai që guxoi të...

Pse ma vratë Musinenë!? – Poezi nga Meti Fidani

Pse ma vratë Musinenë!? Respekt dhe krenari për këtë intelektuale të klasit europian e botëror, që regjimi enverian e dënoi me burgim e internim të...

Duhet ta falenderojmë z-njën Nexhmie Hoxha për kushtrimin haxhiqamilist nga Thanas L. Gjika

Duhet ta falenderojmë z-njën Nexhmie Hoxha për kushtrimin haxhiqamilist nga Thanas L. Gjika Në këto ditë të ftohta të shkurtit 2016, z-nja Nexhmie Hoxha, e veja e...

Nexhmija gënjen për krimet… Ja letra e Enverit me urdhër-ekzekutimet

Ish-drejtori i Arkivës: Nexhmija gënjen për krimet... Ja letra e Enverit me urdhër-ekzekutimet Ish-drejtori i Arkivës së Shtetit, Kastriot Dervishi, ka reaguar pas intervistës së Nexhmije...

Fjalori i demagogjisë nga Fadil L. Curri – Diktatori dhe kok(rr)at

Fjalori i demagogjisë nga Fadil L. Curri Diktatori dhe kok(rr)at Thuaj diktator, censor, inkuizitor, homonime veprimi janë. Ky lloj njeriu i babëzitur për lavd e pushtet...

Nekrologjia e një tirani: Shkrimi profetik i Indro Montanellit një ditë pas vdekjes së Hoxhës

Nekrologjia e një tirani: Shkrimi profetik i Indro Montanellit një ditë pas vdekjes së Hoxhës “Hoxha do të lerë pas vdekjes një boshllëk më të...

Latest news

- Advertisement -spot_img

Related Images:

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.