Ndahet nga jeta Prof. Zeff Chiaramonte

0
57
Prof. Zeff Chiaramonte
Prof. Zeff Chiaramonte
Prof. Zeff Chiaramonte
Prof. Zeff Chiaramonte
Ndahet nga jeta Prof. Zeff Chiaramonte

Me pikëllim të thellë njoftojmë ndarjen nga jeta të profesorit dhe veprimtarit nga Hora e Arbëreshvet, Zeff Chiaramonte.
Prof. Chiaramonte ishte me origjinë nga katundi arbëresh, Santa Cristina Gela. Ai ishte autor i disa librave mbi gjuhën dhe kulturën arbëreshe. Prof. Chiaramonte ishte i angazhuar në komunitet, në shkollat publike dhe në bibliotekën që drejtonte, ku mbante kurse falas në shkrim e këndim të arbërishtes dhe shqipes. Ai ishte anëtar i Këshillit koordinues të QSPA-së dhe mik i stafit të saj. Prof. Chiaramonte do t’i mungojë komunitetit të Horës së Arbëreshëvet dhe anembanë Arbërisë, si një njeri i palodhur dhe i përkushtuar në krye të shumë nismave dhe studimeve për arbërishten dhe kulturën arbëreshe.

Prof. Zeff Chiaramonte dhe Zef Schirò di Maggio - 2023
Prof. Zeff Chiaramonte dhe Zef Schirò di Maggio – 2023

Më 26 nëntor 2023, patëm gëzimin të shihjëm në mes spektatorëvet të komedisë Kërkuesit, Zef Chiaramonte bashkë me të shoqen Angela. Si sosi komedia, Pierpaolo Petta na bëri disa foto çë nani janë të çmuashme, përçë na dëftojën Zefin mirë e të qeshur edhe për komedinë.

I përjetshëm kloftë kujtimi i tij!

Marrë nga Muri i FB i Zef Schirò Di Maggio, 11 – 12 shkurt 2024

Related Images:

Artikulli paraprak“Çifti i lumtur” – refleksion nga Thoma Note
Artikulli tjetër4 shkurtin e 1944 e provokoi 3 shkurti 1944 – dokument nga Kastriot Dervishi
Jozef Radi
Biografi Jozef Radi 16 janar 1957, lind rastësisht në qytetin e Elbasanit, mbasi të dy prindët e posadalë nga burgu ishin interrnuar në kampin e Kuçit të Kurveleshit... Ishte i vetmi fëmijë i të ashtuquajturit “Kampi i 100 Intelektualëve”... 1957, Pagëzohet me emrin Antonin, por xhaxhai i tij me të njejtin emër, e regjistron si Jozef... 1957-1961, ndjek fatin e prindërve në odisenë e kampeve: Radostinë, Gradishtë, Çermë dhe më së fundi n’atë të Savrës... 1963-1971, kryen shkollën fillore dhe tetëvjeçare në Karbunarë dhe Savër me rezultate shumë të mira... 1971-1975, ndjek gjimnazin “20 Tetori” në qytetin e Lushnjes, ku përjashtohet dy herë nga shkolla, thjesht si... i biri i Lazër Radit! 1975, frekuenton të njëjtën klasë me Gëzim Hajdarin dhe Shpend Sollakun: Tre të apasionuar të letërsisë; më vonë edhe autorë mjaft të njohur librash... 1975, fillon si puntor në fermën e Savrës 1977-1979, kryen shërbimin ushtarak në repartet e xhenjos, fortifikim në Dropull të Gjirokastrës... 1981, mbaron shkollën e mesme me rezultate të shkëlqyera dhe as bëhet fjalë për vazhdimin e ndonji shkolle të lartë... 1984, bën gjithë përpjekjet për botimin e librit të parë poetik “Trokitje”, por problemet e biografike... e pengojnë botimin edhe pse Shtëpia Botuese e kishte vlerësuar si... “të botueshëm...” 1984-1990, krahas punës së rëndë në bujqësi, studion intensivisht gjuhët e huaja; merret me përkthime, shkruan dhe redakton veprën e të atit... 1989, së bashku me të atin përkthejnë veprën “Stalini, Moxarti dhe Maria Judina” e poetit Bërkoviqit, e cila kalon dorë me dorë si vepër antidiktaturë... 1990, së bashku me të Atin, vendosen në Tiranë, prej ku nis nji fazë e re shprese dhe entusiazmi, se demokracia mund t’i riparojë pasojat e diktaturës... dhjetor 1990-31 mars 1991, ndjek nga afër lëvizjen dhe ndryshimet demokratike... mars 1991, boton për herë të parë, ciklin me 6 poezi në revistën arbëreshe “Katundi Ynë” në Kozenca. maj 1991, regjistrohet në fakultetin e Gjuhë- Letërsisë dhe më pas kalon në atë Juridik. 1993, botojnë së bashku me të atin librin e parë “Muret e Muzgut” si dhe poemën “Stalini, Mozarti dhe Maria Judina” 1993, nis botimin e revistës tremujore “Arbëria”, e cila del në tre numra... 1993-maj 1997, punon në detyra të ndryshme në Presidencën e Republikës. qershor 1994, mbaron Fakultetin Juridik qershor 1997, ngjarjet e atij viti ishin dëshmi e vrasjes së demokracisë... detyrohet të emigrojë në Itali. shtator 1998, humb të Atin, Lazër Radin, njeriun me të cilin kishte ndarë ditët më të vështira të jetës. 2000, boton librin e dytë poetik: “Kujtesa e Mjegullës” 2004-2005, mbulon për gati dy vjet rubrikën “Qiell i Përtejmë” në revistën “ars” 2007, boton me bashkaautorë albumin fotografik “Ancona nascosta” 2000-2010, bashkpunon me shokun e tij Gëzim Hajdari, në redaktim e veprës së tij të botuar në Itali 2011, boton librin e tretë poetik “Fletorja e Vjeshtës” 2000-2013, bashkëpunon vazhdimisht me shtypin shqiptar 2000-2013, përkthyen mjaft nga veprat e poetëve si: Ungaretti, Montale, Raboni, Senesi, Fatuiva, Pessoa, De Moraes, Hikmet etje, si dhe ka në duar veprën e Bodlerit “Lulet e së keqes” 2016, po përgatit për botim veprën e plotë të Lazër Radit në 14 vëllime... Jeton prej 16 vitesh në qytetin e Anconës...

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.